Opozice zablokovala ve Sněmovně schvalování evidence tržeb | E15.cz

Opozice zablokovala ve Sněmovně schvalování evidence tržeb

Opozice zablokovala ve Sněmovně schvalování evidence tržeb
Poslanec Miroslav Kalousek 25. listopadu v Praze na jednání Poslanecké sněmovny.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Poslanci pravicové opozice pro dnešek zablokovali zahájení schvalování elektronické evidence tržeb. Stačila jim na to pravidelná debata o úpravách programu schůze, v níž navrhli desítky změn. Vystoupení trvala přes 4,5 hodiny, k ničemu jinému se Sněmovna už nedostala. Schůze byla odpoledne přerušena do úterý 8. prosince, kdy má pokračovat i podle původních plánů.

Hnutí ANO ale mluví o svolání schůze mimořádné, právě ke schvalování evidence tržeb. U ní nejsou změny programu možné. ANO navíc vyhlásilo, že chce o zákonu rozhodnout dřív, než budou poslanci schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok. Plánováno je na středu 9. prosince. „Pro mě osobně je to stejně důležité jako rozpočet,“ řekl k evidenci tržeb Babiš.

Vláda si od zákona slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

TOP 09 a ODS předem hlásily, že přijetí zákona v dolní komoře zablokují. Nahrává jim i skutečnost, že rozhodování o zákonech je možné jen o středách a pátcích vždy od 09:00 do 14:00. Plán ANO schválit evidenci před rozpočtem by tedy mohl teoreticky vést i k rozpočtovému provizoriu, kdy stát hospodaří podle posledního schváleného rozpočtu.

Dnešní postup pravice Babiš zkritizoval. Rezignovala podle něho na věcné argumenty a chovala se jako na základní škole. „Doporučuju všem sledovat dnešní demokratickou debatu ve Sněmovně. Někdo popcorn?“ poznamenal na twitteru Babiš. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že obstrukce při schvalování programu mu přijdou „hodně mimo“.

„My jsme dopředu avizovali, že využijeme všechny možnosti jednacího řádu. Dneska jsme využili jednu z těch možností,“ řekl ČTK předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Až schvalování evidence tržeb začne, občanští demokraté chtějí seznamovat koaliční poslance například s konkrétními případy živnostníků, kterým způsobí potíže. Podle Stanjury mají těchto případů několik stovek. Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek už dřív avizoval, že hodlá rozebírat třeba hospodaření Babišových firem ze skupiny Agrofert.

Jednací řád sice omezuje vystoupení poslanců v debatě o programu na pět minut, pro zákonodárce s takzvaným přednostním právem to ale neplatí. Této výjimky, do níž spadají i předsedové poslaneckých klubů a v určitých situacích také jejich místopředsedové, dnes zástupci opoziční pravice využili. Následně vystupovali s návrhy změn programu schůze i další poslanci zejména z TOP 09 a z ODS.

Tento blok skončil zhruba hodinu a půl po poledni. Sněmovna už o desítkách navrhovaných úprav ani nehlasovala. O tom, jak s nimi naloží, se má před pokračováním schůze radit vedení dolní komory. Předsedající Jaroslava Jermanová (ANO) dnešní jednací den s odvoláním na dohodu klubů kolem 14:00 ukončila. Jednání poslanců končí o pátcích v tuto hodinu běžně.

Sáhodlouhé přednášky
Obstrukce už při debatě o programu nejsou v dolní komoře nijak ojedinělé. Za pravděpodobného rekordmana by bylo možné v tomto postupu označit někdejšího poslance ODS Zdeňka Proska, jenž v předminulém volebním období v únoru 2010 navrhoval úpravy programu bezmála půldruhé hodiny. V minulém volebním období, konkrétně v listopadu 2011, přednášeli desítky návrhů změn programu ve snaze zablokovat přijetí reformních zákonů pravicové vládní koalice poslanci tehdy opoziční ČSSD.

Obchody kolem evidence tržeb se již rozjíždějí, snaží se i operátoři

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!