Padly tvrdé tresty za kupčení s řidičáky | E15.cz

Padly tvrdé tresty za kupčení s řidičáky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Fluger Rene

Václav Drchal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát se řidičem mohl ve Velkém Meziříčí ještě nedávno naprosto kdokoli. Stačilo, když měl peníze. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou dnes tvrdě potrestal zkušebního komisaře Tomáše Bílka a dva učitele velkomeziříčské autoškoly - Lubomíra Izdného a Lubomíra Kobylku - za to, že kupčili s řidičskými průkazy. Bílek s Izdným dostali za korupci čtyřletý trest, Kobylka si má odsedět tři roky.

Obvyklá taxa za „nákup“ řidičského průkazu byla až osm tisíc korun. K předání úplatku docházelo na různých místech - například na benzinové pumpě. Ten, kdo zaplatil, zbavil se starostí. Nemusel se učit a test za něj v případě potřeby vyplnili uplacení učitelé přímo pod dohledem zkušebního komisaře.

„Dozvěděl jsem se od známého z práce, že mohu získat papíry na motorku nelegálně, bez zkoušek. Po telefonu jsem si domluvil schůzku s panem Izdným na benzince v Jihlavě a předal mu vyplněnou žádost a zálohu. Teorii ani jízdy jsem neabsolvoval. Pak jsem nějak šíleně vyplnil závěrečný písemný test, přesto jsem prospěl,“ popsal soudu loni v říjnu obvyklou praxi jeden z „líných“ žáků.

Na stopu rozsáhlé „auto-korupce“ přivedli policisty anonymové a pomohlo rovněž upozornění z ministerstev dopravy a vnitra, že se testy ve Velkém Meziříčí provádějí nestandardně. Soud rozplétal mimořádně rozsáhlý případ skoro rok, vyslechl zhruba 120 svědků a přehrál hodiny zvukových i obrazových nahrávek, které na podzim roku 2009 pořídila policie.

Viníci popírali vinu

Všichni tři korupčníci svou vinu popírali, a to poměrně vynalézavě. Například Kobylka dle serveru idnes.cz tvrdil, že se nervózní žáky snažil jen uklidnit: „Když měl žák problém s ovládáním počítače, snažil jsem se mu pomoci a ve vztahu žák–učitel jsem se ho snažil morálně podpořit. Každá zkouška znamená psychickou újmu. Učitel se má snažit žáka nadzvednout, ne potopit.“ Nebylo mu to nic platné - státní zástupce ho konfrontoval se záznamy skryté kamery, na kterých bylo vidět, že v jednom případě manipuloval myší celých 11 minut, kdežto jeho žák pouhé tři.

Rozsudek není pravomocný a bude mít ještě dohru u krajského soudu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.