Pecina: Počty policistů a hasičů zvýšíme, republiku to nezruinuje | E15.cz

Pecina: Počty policistů a hasičů zvýšíme, republiku to nezruinuje

Pecina: Počty policistů a hasičů zvýšíme, republiku to nezruinuje
Navýšit počty mužů a žen by Pecina chtěl zejména v oblastech, kde policie dlouhodobě zaznamenává problémy. "Určitě budu dělat vše, ať se stavy dobírají zejména v problematických oblastech - severní Čechy, severní Morava, možná jižní Čechy," zdůraznil Pecina.
• 

ČTK

Počet policistů v České republice se v příštím roce zvýší o tisíc na celkem 40 tisíc a počet hasičů o 200 na 9530. Navýšení bude stát na mzdách asi 750 milionů korun. Ministr Martin Pecina uvedl, že "to není nic, co by zruinovalo republiku".

Již při nástupu do funkce označil Pecina početní stavy policistů a hasičů v zemi za naprosto katastrofální. Zároveň nařídil, aby do konce letošního roku policie i hasiči doplnili své početní stavy podle určených tabulkových míst. Dnes k tomu uvedl, že snižování bylo nezodpovědné a neuvážené.

Policie má nyní zhruba 38 500 zaměstnanců, přičemž by jich podle tabulek měla mít 38 996. V příštím roce Pecina počítá s přijetím nových 1004 policistů, aby jich bylo přesně 40 tisíc. Hasičský sbor by měl nyní zaměstnávat 9933 lidí. Do doplnění tabulkových míst mu jich schází 400. Navýšení početních stavů je podle policie i hasičů nutné, aby byly tyto složky záchranného integrovaného systému schopny kvalitně plnit své úkoly.

Pecina zdůraznil, že s náborem nebude problém. „Zájemců je mnoho. Žádná kampaň nutná nebude. Nejčastějším problémem je, že nezvládají psychotesty,“ doplnil ministr. Problémy mají i se špatnou fyzickou kondicí. Například na jižní Moravě obvykle zvládnou vstupní testy jen dva z každých deseti uchazečů.

Snižování počtu policistů a hasičů bylo v době vlády expremiéra Petra Nečase (ODS) odůvodněno úsporami kvůli hospodářské krizi. Tento krok vyvolal vlnu kritiky.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!