Petrovka byla asi zapálena úmyslně, majitelé ji museli urychleně opravit | E15.cz

Petrovka byla asi zapálena úmyslně, majitelé ji museli urychleně opravit

Petrova bouda po pondělním požáru.
Petrova bouda po pondělním požáru.
• 

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při dnešním ohledání sutin shořelé Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš označil policejní pes čtyři místa, kde mohly být chemické látky. To souhlasí s dřívějším prohlášením hasičů, že požár chátrající památkově chráněné budovy nebyl nehodou. Majitelé museli stavbu podle serveru Ihned.cz do dvou měsíců opravit, jinak by jim hrozila až dvoumilionová pokuta.

„Expertiza, kterou provedou policejní specialisté, by měla potvrdit či vyloučit přítomnost chemických látek v odeslaných vzorcích. V následujících dnech a týdnech budou policisté zjišťovat, jak a proč k uvedenému požáru došlo,“ uvedl mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. Hasiči a policie se k ohledání místa požáru dostali až dnes, dřívější prozkoumání nebylo možné kvůli vysoké teplotě v troskách stavby.

Firma Snowy Chalet, která objekt vlastní, prý podle jednatele Karla Jandy o hrozbě pokuty věděla a pracovala na nápravě. „Ještě než Petrovka vyhořela, na provizorní opravě jsme se s památkáři domluvili. Byli jsme tam i s památkářkou z Vrchlabí v polovině července a dohodli jsme podobu provizorní opravy,“ řekl serveru.

Oprava Petrovy boudy měla začít této týden, tedy přesně v době, kdy objekt vyhořel. Z celého komplexu zbyly jen části obvodových stěn a trafostanice. Janda nechce o příčinách vzniku požáru do konce vyšetřování spekulovat. „Nevěřím ale, že by někdo Petrovu boudu zapálil,“ dodal. Hasiči přitom na Petrově boudě zasahovali už v druhé polovině července.

Rozsáhlý požár zničil 1. srpna chátrající Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš. Zasáhl všechny tři její budovy. Autor:
Popelem lehly všechny tři části budovy.

Podle Jandy firma připravuje projekt na výstavbu nové horské boudy na místě shořelého objektu. „Měla by nabízet turistům možnost občerstvení i ubytovací kapacity, počet lůžek by byl však rozhodně menší než na původní boudě,“ řekl Janda. O podobě budovy budou majitelé jednat s památkáři a Správou Krkonošského národního parku.

Přestože Petrova bouda lehla popelem, mohly by se alespoň některé části jejího původního interiéru objevit v nově postavené budově. „Po dohodě s památkáři jsme z boudy odvezli do depozitářů skoro dva nákladní vozy věcí, například hodiny, vitráže či židle a stolky,“ řekl Janda.

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Příčiny Požáru Petrovy boudy jsou zatím neznámé. Autor: CTK/Mlejnkova Alexandra
Na troskách boudy podle majitele vyroste nový objekt.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.