Piráti navrhují, aby všechny sněmovní výbory připadly opozici. Vymýšlejí nesmysly, říká Babiš | E15.cz

Piráti navrhují, aby všechny sněmovní výbory připadly opozici. Vymýšlejí nesmysly, říká Babiš

Předseda Pirátů Bartoš přijel do Lán za prezidentem Zemanem.
Předseda Pirátů Bartoš přijel do Lán za prezidentem Zemanem.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Piráti na víkendovém zasedání poslaneckého klubu rozhodli, že budou dál podporovat kandidaturu místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka do čela Sněmovny. Klub také navrhl, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO všechny sněmovní výbory s výjimkou organizačního vedli zástupci ostatních stran v poměrném zastoupení podle výsledků voleb.

Opozice by tak mohla kontrolovat ministerstva. Podle předsedy ANO Andreje Babiše Piráti vymýšlejí nesmysly místo toho, aby se podíleli na fungování vlády. Podle ODS postoj Pirátů jen nahrává "mocenskému paktu" Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Vedení výborů podle Babiše ANO nabízí mnohem otevřeněji, než tomu bylo po minulých volbách. "Mohli si vzít celý IT systém veřejné správy a dát ho do pořádku. ANO vyhrálo volby výrazně, přesto nabízíme výbory ostatním stranám mnohem otevřeněji, než se to dělo po volbách v minulých letech," sdělil Babiš. Piráti podle něj jenom politikaří. "Neustále něco navrhují, něco povídají do médií, ale skutek utekl," uvedl. Dodal, že příští týden jim vyjednavači ANO "vysvětlí zákon o jednacím řádu Sněmovny".

Podle Bartoše Piráti chtějí realizovat svůj program a být "hlídacími psy". "Kde je možná kontrola v tuto chvíli formované vlády bez kontroly a důvěry, musí logicky opozice poptávat veškeré možnosti, které jsou k dispozici," konstatoval Bartoš. Usnesení Pirátů dále potvrzuje, že Piráti se drží své povolební strategie, a tedy nepodpoří menšinovou vládu ANO a budou působit jako konstruktivní opozice. I když během uplynulého týdne Piráti zvažovali, že by mohli stáhnout podporu Vondráčka, protože už ANO zřejmě disponuje hlasy komunistů a SPD, nakonec původní rozhodnutí nezměnili. Předsedu ODS Petra Fialu, který je Vondráčkův protikandidát, Piráti podpoří do funkce místopředsedy.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura míní, že Piráti tím jen nahrávají "samovládě Andreje Babiše a Miloše Zemana" a dávají oběma politikům zadarmo i třetí pokus při sestavení vlády, který má v rukou předseda Sněmovny. "Několik málo týdnů po volbách Piráti sedli na lep duu Babiš-Zeman a bohužel se stali jejich užitečnými idioty," uvedl večer Stanjura. Pokud se Piráti rozhodli podpořit Vondráčka do čela dolní komory, Babiš díky tomu bude moci manipulovat nejen Poslaneckou sněmovnou, ale i celou českou politikou, míní Stanjura.

O rozdělení výborů mezi jednotlivé strany ANO se zástupci ostatních stran průběžně jedná. Podle dosavadních jednání by mělo získat zdravotnický výbor, který by mohl stejně jako v minulém období vést Rostislav Vyzula. Je ale možné, že hnutí na tuto pozici nominuje i svého dalšího zdravotnického experta Adama Vojtěcha. ANO usiluje i o zemědělský výbor, kde by mohl v předsednické funkci pokračovat Jaroslav Faltýnek.

Chce mít předsedu i v sociálním výboru, který by teoreticky mohla vést jeho někdejší místopředsedkyně Radka Maxová, a ve volebním výboru. Hnutí ANO patrně připadne i místo v čele petičního výboru. O vedení výboru pro veřejnou správu projevili zájem Piráti i ANO. Hnutí ho považuje za svou prioritu, navrhlo ale vyčlenění problematiky e-governmentu do samostatného výboru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video