Počet lidí nakažených koronavirem stoupl na 26

Krevní testy

Krevní testy Zdroj: Profimedia.cz

Dalších pět pacientů pozitivně testovaných na koronavirus ohlásila pražská Nemocnice Na Bulovce. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Počet nakažených v České republice tím stoupl na 26.

"Jeden z nově potvrzených je muž, který pobýval v Bostonu. Dva nakažení byli v posledních dvou týdnech v rámci jedné skupiny na lyžích v Itálii. Koronavirus se také potvrdil u manželského páru, který byl v kontaktu s nakaženou ženou v Rakousku, ta se vrátila z Bostonu. U tří se projevily klinické příznaky, dva pacienti jsou bez obtíží. Nyní jsou všichni v domácí karanténě," uvedl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie ode i cizincům, kteří v ČR trvale a přechodně žijí nebo pracují, oznámil odpoledne po jednání krizového štábu premiér Andrej Babiš (ANO). Omezení se ale nově nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Česko také přestalo vydávat víza lidem v Íránu. Vojtěch považuje tamní situaci za časovanou bombu.

Nový typ koronaviru se nadále šíří hlavně v Íránu a v Jižní Koreji, nové případy ale hlásí také evropské země. Nejvíce nakažených - přes 80.000 - eviduje stále Čína, která v každodenní bilanci zaznamenala 99 nových případů. Počet pacientů však prudce vzrostl v Íránu, kde testy přítomnost koronaviru potvrdily u více než tisícovky lidí. V Jižní Koreji od pátku přibylo 448 nových případů. Bilance v evropských zemích jsou nižší, přes 100 nových případů nákazy ohlásily francouzské úřady, o 60 nakažených stoupla bilance v Nizozemsku, přes 40 případů ohlásilo Německo a Británie.

V Itálii za posledních 24 hodin vzrostl počet případů o 1247, v zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19, kterou tento virus způsobuje, podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se však už úspěšně vyléčilo. V Česku bylo dosud testováno 594 lidí, v zemi je 21 nakažených.