Koronavirus v Česku: Počet lidí nakažených stoupl na 26 | e15.cz

Počet lidí nakažených koronavirem stoupl na 26

Krevní testy
Krevní testy
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dalších pět pacientů pozitivně testovaných na koronavirus ohlásila pražská Nemocnice Na Bulovce. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Počet nakažených v České republice tím stoupl na 26.

"Jeden z nově potvrzených je muž, který pobýval v Bostonu. Dva nakažení byli v posledních dvou týdnech v rámci jedné skupiny na lyžích v Itálii. Koronavirus se také potvrdil u manželského páru, který byl v kontaktu s nakaženou ženou v Rakousku, ta se vrátila z Bostonu. U tří se projevily klinické příznaky, dva pacienti jsou bez obtíží. Nyní jsou všichni v domácí karanténě," uvedl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie ode i cizincům, kteří v ČR trvale a přechodně žijí nebo pracují, oznámil odpoledne po jednání krizového štábu premiér Andrej Babiš (ANO). Omezení se ale nově nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Česko také přestalo vydávat víza lidem v Íránu. Vojtěch považuje tamní situaci za časovanou bombu.

Nový typ koronaviru se nadále šíří hlavně v Íránu a v Jižní Koreji, nové případy ale hlásí také evropské země. Nejvíce nakažených - přes 80.000 - eviduje stále Čína, která v každodenní bilanci zaznamenala 99 nových případů. Počet pacientů však prudce vzrostl v Íránu, kde testy přítomnost koronaviru potvrdily u více než tisícovky lidí. V Jižní Koreji od pátku přibylo 448 nových případů. Bilance v evropských zemích jsou nižší, přes 100 nových případů nákazy ohlásily francouzské úřady, o 60 nakažených stoupla bilance v Nizozemsku, přes 40 případů ohlásilo Německo a Británie.

V Itálii za posledních 24 hodin vzrostl počet případů o 1247, v zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19, kterou tento virus způsobuje, podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se však už úspěšně vyléčilo. V Česku bylo dosud testováno 594 lidí, v zemi je 21 nakažených.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video