Podvodníci mají nový trik: od klientů VZP vybírají neplatné kartičky

VZP

VZP Zdroj: ctk

Nepoctivci opět přišli s „kreativním“ nápadem. Zneužívají skutečnosti, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od června 2014 do února 2015 plánuje vyměnit průkazy bezmála čtyř milionů pojištěnců. Obcházejí domácnosti a tvrdí, že vybírají již neplatné kartičky. Na těch je kromě jména a příjmení uvedeno i rodné číslo držitele. Pokud uspějí, získají data, která jsou velmi cenný a na trhu žádaný artikl. VZP varuje, že s touto aktivitou nemá nic společného.

„Domů za klienty pracovníci naší pojišťovny zásadně nechodí a staré průkazy od nich nevybírají – je výhradně na každém člověku, co s propadlým průkazem udělá,“ zdůraznil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Zatím poslední takový případ se podle Tichého stal v Moravskoslezském kraji. Na pobočku pojišťovny v Novém Jičíně se dostavila žena ze Suchdola nad Odrou.

Muž a žena si přišli pro průkazy

Pracovnici VZP sdělila, že v minulých dnech u nich v obci obcházeli domy muž a žena, kteří se představovali jako zaměstnanci VZP a tvrdili, že sbírají staré průkazy. Klientka se přišla na pobočku zeptat, jestli šlo skutečně o akci pojišťovny.

„Nic podobného však VZP nedělá. U starých průkazů sice uvítá, pokud jí je lidé sami odevzdají na nejbližší pobočce, není to ale ničí povinnost. Držitelé je klidně mohou například sami znehodnotit přestřižením a vyhodit nebo si je mohou nechat,“ upřesnil mluvčí VZP.

Stejně tak podle pojišťovny pracovníci VZP neobcházejí domy a byty klientů, aby před výměnou zkontrolovali, zda jim skutečně končí platnost průkazu. I tuto smyšlenku už podvodníci v minulých měsících opakovaně využili k tomu, aby si opsali osobní údaje pojištěnců. Nedávno zase nepoctivci vyzkoušeli jiné triky, aby se vloudili ke klientům VZP domů a vnutili jim nákup předraženého zboží.

Úspora 60 milionů

Celkem plánuje VZP v rámci plošné výměny rozeslat lidem 3 985 000 nových průkazů. Každému, komu končí platnost průkazu, zašle VZP automaticky poštou nový. Akce začala již v červnu. Za první tři měsíce VZP rozeslala už zhruba 1,2 milionu průkazů.

Přibližně jedno procento odeslaných zásilek pošta vrací jako nedoručitelné – v naprosté většině jde o případy, kdy se klient odstěhoval, ale pojišťovně nenahlásil změnu. Občas se stane i to, že pojištěnec již zemřel, ale pojišťovna o tom nedostala včas informaci.

Plošná výměna průkazů probíhala doposud po pěti letech. Teď bude další až v roce 2024. Platnost průkazů byla prodloužena z pěti na deset let. VZP díky tomu ušetří 60 milionů korun.