Policie chtěla Nagyovou ponížit a zlomit, stěžuje si její dcera

Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1

Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1 Zdroj: ctk

Dcera Jany Nagyové Nikola si v Senátu stěžuje na arogantní postup policie při zatýkání své matky. Šéf senátního podvýboru pro lidská práva Jiří Čunek (KDU-ČSL) už požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem podvýboru Nagyovou navštívit ve vazbě.

Dcera bývalé spolupracovnice expremiéra Petra Nečase v dopise senátorům označuje postup policie za neadekvátní, arogantní uplatnění moci, které mělo za cíl její matku ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost. Stěžuje si na způsob domovní prohlídky a chování policistů při ní, na to, že Jana Nagyová mohla spát během dvou dnů v cele předběžného zadržení prý jen tři hodiny, i na to, že se nemohla umýt, vyčistit si zuby nebo se převléci.

Policie se odvolává na to, že informace o dopisu má jen z médií, proto se k jeho obsahu nemůže vyjádřit. „Jakmile s dopisem budeme konfrontováni, budeme postupovat standardním způsobem,“ řekl mluvčí prezidia Jiří Vokuš.

Čunek předpokládá, že státní zástupce by mohl o návštěvě Nagyové rozhodnout zhruba do deseti dnů. „Je potřeba se podívat na zacházení, jestli opravdu jí nedovolili spát, jestli opravdu se nemohla převléct, nedostala základní hygienické potřeby, to musíme zkonzultovat s ní. U toho dcera nebyla,“ řekl Čunek.

„Pokud se zjistí, že je to pravda, tak je to dramatické proto, že vše bylo pod dozorem vrchního státního zastupitelství. Tedy ti, kteří mají dbát na dodržování zákona, byli benevolentní k jeho nedodržování,“ soudí Čunek. „Když si policie dovolí v tak známém a sledovaném případu porušovat základní lidská práva zadržených, z pohledu zákona nevinných lidí, jak se asi chová k zadrženým, kteří jsou pro společnost bezejmenní?“ tázal se senátor.

V případě, že by se informace potvrdily, výbor by chtěl podle Čunka záležitost prodebatovat s policejním ředitelem Martinem Červíčkem a chtěl by působit jako supervize nad prověřováním. Mohl by prý případně navrhnout i změny v příslušném zákonu.

Dopis Nikoly Nagyové Jiřímu Čunkovi
Vážený pane senátore, Dovolte mi, abychom se na Vás obrátila jako na předsedu senátního podvýboru pro lidská práva, ve věci své matky paní Mgr. Jany Nagyové, která byla zadržena Policií ČR dne 12. června 2013 v nočních hodinách a dne 15. června 2013 na ni byla rozhodnutím Okresního soudu v Ostravě uvalena vazba. Vím, že orgány činné v trestním řízení jsou plně nezávislé a nejedná se mi o trestně právní rovinu věci, byť jsem přesvědčena, že je moje matka nevinná. Příslušné orgány však musí respektovat presumpci neviny a všechny jejich úkony musí být prováděny podle zákona a v mezích zákona, jak uvádí § 2 odst. 1 trestního řádu. Podle § 52 trestního řádu při provádění úkonů trestního řízení se musí jednat s osobami na úkonu zúčastněnými tak, jak to vyžaduje význam a výchovný účel trestního řízení, vždy je nutno šetřit jejich osobnosti a jejich Ústavou ČR zaručených práv. Jsem přesvědčena, že v případě mé matky byly tyto paragrafy porušeny, stejně jako čl. 2 odst. 3 Ústavy ČR a čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod. Celé zacházení s mojí matkou bylo neadekvátní, arogantní uplatnění moci s cílem ji ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost. Policisté jsou povinni dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob a nepřipustit, aby osobám vznikla bezdůvodná újma, případný zásah do jejich práv a svobod překročil nezbytnou míru, uvádí se v § 6 odst. 1 Zákona o Policii ČR.
Posuďte, prosím, následující fakta. Moji matku zadrželo ve středu 12. června 2013 ve 22,30 hodin komando složené z 12 policistů v kuklách s automatickými pistolemi a heverem k násilnému otevření dveří. Moje matka byla doma sama, nikdy nevlastnila žádnou střelnou zbraň, je netrestaná a bezúhonná. Přesto toto mocenské a zastrašující chování, jako by se jednalo o ozbrojeného vraha nebo dealera narkotik. Matka byla v noční košili, byla připravena řvoucím policistům odemknout, ti však okamžitě začali nasazovat hever k násilnému otevření dveří. Naštěstí moje matka stihla včas odemknout. Mé mladší sestře nebyl umožněn vstup do bytu, přestože tam bydlí a byla policisty před půlnocí vykázána na ulici.
Domovní prohlídku v bytě mé matky, který má rozlohu 70 m2 provádělo 15 policistů, tedy s hustotou jeden policista na cca 4,5 m2 podlahové plochy. Během prohlídky policisté běžně šlapali v botách po ustlané posteli mé mladší sestry a pronášeli závistivé poznámky komentující majetek a vybavení bytu mé matky. Opět tedy naprostá demonstrace moci. Byt ostentativně noc a den hlídala hlídka, přestože byt byl zapečetěný.
Moji matku zadrželi ve středu 12. června 2013 ve 22,30 hod. a až do pátku 14. června 2013 ji nenechali ani umýt, či si vyčistit zuby. Spala v cele předběžného zadržení bez elementární hygieny pod smradlavou dekou a pouze několik hodin. Pouze v pátek v 03 hod. jí umožnili osprchovat a vzít si oblečení.
Od středy 12. června 2013 22,30 hod., kdy byla zadržena, nemohla spát až do pátku 14. června 2013 05,00 hod., což nebylo možné z důvodu domovní prohlídky a převozů ze strany Policie ČR. Již v pátek 14. června 2013 v 09,00 hod. byl požadován výslech. Po méně než třech hodinách spánku za období od rána ve středu do rána pátek. Tři hodiny umožněného spánku za 48 hodin! Evidentní psychologický teror!
V pátek 14. června 2013 byla přesunuta do policejní cely v Ostravě, v sobotu 15. června na ni byla uvalena vazba. Od toho okamžiku měla také nárok na své oblečení a hygienické potřeby. Přesto až do pondělí 17. června 2013 večerních hodin byla nucena být stále v šatech a prádle, ve kterých byla zadržena od pátku předchozího týdne, bez kartáčku na zuby a bez hřebenu.
Přesto, že jsme zajistili příslušný balík se šatstvem, léky, hygienickými potřebami a knihami již v pondělí 17. června 2013, byl jí v úterý 18. června 2013 odepřen pod záminkou přesunu kvůli vyšetřovacím úkonům z Ostravy do Prahy a zpět. Po celou tu dobu v jedněch šatech a prádle ze zadržení, bez kartáčku na zuby a hygienických potřeb. Prádlo si prala v umyvadle. Teprve ve středu 19. června 2013, tedy týden po zadržení, dostává své osobní věci.
Policie ČR jí odepřela antikoncepční pilulky, což pochopitelně vedlo k vyvolání menstruace se všemi psychickými a hygienickými dopady a bez základních intimních hygienických potřeb, které musela vyptávat od přítomných policistek.
Zcela zjevně se jednalo o vědomé kroky Policie ČR, které měly mou matku ponížit, potupit a zadupat její důstojnost, aby se zlomila a vyhověla policistům a státním zástupcům.
Při převozu k vazebnímu soudu byla spoutána tzv. medvědem, jako nějaký vrah. Koho moje matka mohla ohrozit? Chovala se agresivně? Ne. Cílem bylo ji před veřejností potupit, ponížit a udělat z ní zločince!
Účelová manipulace s delegováním státních zastupitelství, které vede k účelovému protiústavnímu odnímání občanů jejich zákonným soudcům. Takže, údajný trestný čin se měl udát v Praze, osobou s trvalým pobytem v Praze, ale o úkonech rozhoduje Okresní a Krajský soud v Ostravě! Účelové, ale absurdní.
Matku vědomě z rozhodnutí státního zástupce umístili do vůbec nejvzdálenější vazební věznice. Matka má bydliště v Praze, já i moje sestra bydlíme v Praze, advokát je pražský. Tedy maximální možné ztížení obhajoby i obyčejných lidských kontaktů.
Vážený pane senátore, Jedná se o jasný útok proti právům a lidské důstojnosti mé matky. Orgány státu postupují nepřiměřeně, s cílem moji matku ponížit a potupit, a dosáhnout tak jejího žádoucího chování a výpovědi. Nikdo nemá právo s obviněným zacházet takto potupným způsobem. Nikola Nagyová, dcera

Informace Nikoly Nagyové se netýkají pozdější vazby, na což poukazuje také vazební věznice v Ostravě. Její mluvčí Marie Bílková uvedla, že všichni obvinění jsou při nástupu seznámeni s právy a povinnostmi, mají přístup k základním hygienickým potřebám a možnost pravidelné výměny civilního oblečení. „Zaměstnanci Vězeňské služby se ke všem obviněným chovají standardně a korektně, v souladu se zákonem o výkonu vazby a souvisejícími předpisy,“ píše se v tiskové zprávě.

Nagyová je ve vazbě kvůli případu takzvaných trafik pro tři exposlance ODS. V jiné kauze nechala podle žalobců nezákonně sledovat prostřednictvím Vojenského zpravodajství Nečasovu manželku Radku a dva pracovníky úřadu vlády.

Jana Nagyová přijíždí k soudu v OstravěJana Nagyová přijíždí k soudu v Ostravě | ctkJana Nagyová přijíždí k soudu v Ostravě

Vabank aneb Ištvanova hra o všechno