Policie hájí své zásahy během demonstrací, nechá je prověřit | E15.cz

Policie hájí své zásahy během demonstrací, nechá je prověřit

Protestní shromáždění Solidarita bez hranic: Akční den proti pevnosti Evropa se uskutečnilo na Malostranském náměstí v Praze. Následoval pochod. Policie proti některým účastník u Pražského hradu zasáhla.
Protestní shromáždění Solidarita bez hranic: Akční den proti pevnosti Evropa se uskutečnilo na Malostranském náměstí v Praze. Následoval pochod. Policie proti některým účastník u Pražského hradu zasáhla.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská policie se ohradila proti kritice související se sobotními demonstracemi. Na sociálních sítích se například probírá to, že policie údajně vyprovokovala potyčku s levicovými demonstranty na Malé Straně. Další kritika se týká napadení přenosového vozu Českého rozhlasu, při kterém prý policisté nechtěli pomoct redaktorům. Vedení pražské policie nechá opatření zkontrolovat. Výsledky budou známy do dvou týdnů.

„Přesvědčil jsem se jak na řídícím štábu, tak i přímo v ulicích metropole, že policisté i kriminalisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace. Jejich profesionální nasazení a přístup velice oceňuji, policisté tak zabránili nejednomu vyostření situace,“ uvedl v prohlášení ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Kontrola bezpečnostních opatření a práce policie při demonstracích bude hotová do dvou týdnů, jak požaduje ministr vnitra Milan Chovanec. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že policie svou roli zvládla.

O sobotních událostech se podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) hovořilo i na jednání vlády, ale bez formálního závěru, protože téma bylo zařazeno do bodu „různé“. Události by podle něj mělo vyhodnotit ministerstvo vnitra. „Očekávám, že dostaneme souhrnnou informaci z hlediska hodnocení toho, co se dělo o uplynulém víkendu,“ řekl novinářům Dienstbier.

Policejní útok?

Předseda odborové organizace Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek v neděli na svém blogu publikoval text, kde označil skupinu útočníků, kteří napadli sobotní průvod levicových aktivistů, za převlečené policisty. V textu také tvrdí, že útok organizoval policista v civilu, který je vidět na záběrech z akce. Dnes na tiskové konferenci prohlásil, že v žádném případě nechtěl svým vyjádřením poškodit policii.

„Nemám žádné informace zevnitř policie,“ řekl Vítek. Je prý ale přesvědčen, že některé policejní složky v akci figurovaly. Zdůraznil, že jde o jeho soukromý názor, závěry prý vyvodil z veřejných videí a fotografií. Podezřelé mu prý bylo i to, že útočníci vycházeli z budovy ministerstva vnitra a to, že nezasáhl antikonfliktní tým. Sám prý ale netušil, že jeho text vyvolá takovou odezvu. „Možná jsem měl volit slova mírněji,“ řekl.

Známý důstojník

Server antifa.cz uvedl, že na videu z incidentu je možné identifikovat některé útočníky, kteří jsou prý členy nacionalistických spolků. Autoři článku se vyjádřili také k muži, který je údajně policistou v civilu, a podle Vítka útok organizoval.

Podle nich jde o policejního důstojníka, který útočníky zná. „To není nic zvláštního, většina z nich se při svém stylu života s policií seznamuje poměrně často. Z videa je patrné, že se celou dobu snaží situaci uklidňovat,“ uvedl server, který považuje údajnou policejní provokaci za nepravděpodobnou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video