Policie obvinila Babišův Agrotec. Kvůli zakázce České pošty | E15.cz

Policie obvinila Babišův Agrotec. Kvůli zakázce České pošty

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V kauze údajné manipulace se zakázkami České pošty policie nově obvinila tři firmy, mezi nimi i hustopečský Agrotec, který patří pod křídla Agrofertu ministra financí Andreje Babiše. Celkem dosud bylo obviněno 15 lidí a sedm firem.

Policie nechtěla být ohledně obviněných firem konkrétnější, mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ale potvrdil, že obvinění se týká i Agrotecu. „Společnost Agrofert vzala na vědomí skutečnost, že její dceřiná společnost Agrotec byla jakožto právnická osoba obviněna v souvislosti s veřejnou zakázkou na dodávku pneumatik pro Českou poštu,“ řekl serveru Ihned.cz.

Policie v souvislosti s údajnými manipulacemi se zakázkami v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu.

Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle Matuly minulý týden rozšířil trestní stíhání dvou firem o další skutky, které jsou kvalifikované jako zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. „Obvinění se stejně jako v případě již stíhaných fyzických osob týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Matula. Pro podobnou trestnou činnost pak bylo nově zahájeno trestní stíhání dvou dalších firem.

Rozšíření obvinění si týká i provozu aut

Policie rozšířila podle Matuly také obvinění jedné firmy v souvislosti s manipulací s veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. „Nově pak bylo pro tuto trestnou činnost zahájeno trestní stíhání další právnické osoby,“ doplnil Matula.

Vyšetřování kolem autoprovozu se nijak netýká dodávek téměř 700 aut na stlačený zemní plyn pro poštu z let 2012 a 2013, na kterých se Agrotec vedle firem Arval, ALD Automotive a LeasePlan také podílel. Potvrdily to samy společnosti.

Mezi 15 obviněnými fyzickými osobami podle dostupných informací figurují například zaměstnanci České pošty, stavebních společností nebo zaměstnanci Agrotecu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video