Policie vyšetřuje kauzu Sobotkových e-mailů i jako vydírání | E15.cz

Policie vyšetřuje kauzu Sobotkových e-mailů i jako vydírání

Premiér ČR Bohuslav Sobotka
Premiér ČR Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie rozšířila vyšetřování kauzy kolem e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o trestný čin vydírání, uvádí server Neovlivni.cz. Strážci zákona zatím podle něj nemají informace o tom, že by premiér při nakládání se svým soukromým e-mailem porušil zákon.

Rozšíření vyšetřování souvisí s výhrůžkou, která se objevila na extremistickém serveru White Media, který Sobotkovy e-maily zveřejnil. „Pokud bude někdo z nás zatčen nebo zařídíte zrušení našeho webu, dostanou se na veřejnost kompletní obsahy e-mailových schránek Sobotky a dalších členů jeho gangu. Navíc by vám pak hackeři vyhlásili totální válku,“ stojí mimo jiné na webu.

Ani policie, ani Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nemá podle Neovlivni.cz informace o tom, že by Sobotka porušil zákon. „Nemáme jedinou indicii, že premiér porušil zákon či nějaký předpis. Ten nedělní mail byl zjevně podvrh, vyšetřování se proto soustředí na vypátrání útočníků,“ sdělil serveru zdroj blízký vyšetřování.

Narážel tak na to, že extremistický web tvrdil, že si ministerský předseda do své soukromé e-mailové schránky přeposlal dokument podléhající utajení. Sobotka to ale popřel. „Na mail premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Prezident je přesvědčen, že každý dospělý občan České republiky je plně schopen po publikaci uniklé korespondence učinit si vlastní úsudek a nepotřebuje k tomu žádné komentáře

Server Neovlivni.cz dnes také napsal, že dosavadní informace z vyšetřování spíše naznačují, že útok na Sobotkův e-mail pocházel z tuzemska, nikoli ze zahraničí. Nabourání korespondence ministerského předsedy vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Ke zveřejnění emailů premiéra se na dnešní tiskové konferenci vyjádřil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Pan prezident je přesvědčen, že každý dospělý občan České republiky je plně schopen po publikaci uniklé korespondence učinit si vlastní úsudek a nepotřebuje k tomu žádné komentáře,“ řekl.

Dodal, že média zveřejňováním podrobností činí svou práci stejně jako americká média v případě informování o e-mailech bývalé ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video