Policie zadržela Turka s vazbami na teroristy, hledal ho Interpol | E15.cz

Policie zadržela Turka s vazbami na teroristy, hledal ho Interpol

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Policie z Královéhradeckého kraje zadržela při úterní silniční kontrole třicetiletého muže turecké státní příslušnosti, kterého hledal Interpol. Muž je odsouzen za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je zadržení muže důkazem, že bezpečnostní opatření přijatá po teroristických útocích v Paříži fungují. Podle neoficiálních informací s nimi nemá zadržený cizinec spojitost.

Policisté pohotovostního a eskortního oddělení krajského policejního ředitelství Královéhradeckého kraje muže zadrželi v úterý odpoledne. „Zkontrolovali ho v rámci silniční kontroly, a to po vytipování vozidla s cizí státní poznávací značkou,“ popsala zadržení mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Prověrkou v policejních evidencích následně zjistili, že je na něj vydán mezinárodní zatykač. „Dle dostupných evidencí byl odsouzen pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka,“ uvedla Macalíková. Dodala, že cizinec je nyní v režimu zadržení a připravuje se podnět na jeho vzetí do vydávací vazby.

Mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková řekla, že muž byl zadržen v úterý kolem 15:00 na silnici nedaleko Šimkových sadů v Hradci Králové. „Při zadržení nekladl odpor, celý zásah se uskutečnil bez komplikací,“ řekla Ježková. Podle neoficiálních informací byl zadržený muž v Turecku odsouzený za spolupráci se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za vytvoření vlastního kurdského státu.

Ministr Chovanec o zadržení „hledané osoby podezřelé z vazeb na teroristy“ informoval na svém twitterovém profilu. Doplnil, že děkuje policistům za skvělou práci a že zadržení je důkazem, že bezpečnostní opatření fungují. I podle vyjádření policejního prezidenta Tomáše Tuhého je zadržení „jednoznačně důsledkem zvýšených bezpečnostních opatření, která přijala Policie ČR kvůli událostem z posledních dnů“. Opatření budou v platnosti nejméně do konce roku.

V Česku se zatýkalo už dříve

V posledních letech už byli na českém území lidé podezřelí z terorismu zadrženi. Loni v květnu informovala televize Prima o tom, že byl na pražském letišti zadržen šestadvacetiletý Němec, podezřelý z pokusu o vraždu, na kterého byl v Mnichově vydán evropský zatykač. Hledaný muž je prý příznivcem extremistické islamistické ideologie a údajně se účastnil bojů v Sýrii. Policisté ho označili za zvlášť nebezpečného. Muž odmítl před českou policií vypovídat a chtěl být vydán Německa, což se také stalo.

Z vazeb na teroristy je podezřelá i trojice mužů, o jejichž vydání do USA nyní rozhodují české soudy. Libanonec s ukrajinským pasem Alí Fajád a Faouzi Jaber s Chálidem Marabí z Pobřeží slonoviny chtěli údajně prodat kokain a zbraně agentům z amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami. Ti předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Před deseti lety, v prosinci 2005, pak byl v Praze na základě mezinárodního zatykače zatčen švédský občan libanonského původu Oussama Kassir cestující ze Švédska do Bejrútu. Kassir byl v USA obviněn, že se v Oregonu v roce 1999 podílel na přípravách vybudování tréninkového tábora pro teroristy. V české vazbě setrval do září 2007, kdy byl vydán do USA. V září 2009 byl federálním soudem v New Yorku odsouzen k doživotnímu vězení kvůli činnosti podporující terorismus.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.