Policie zasahuje na úřadu hejtmanky Jermanové kvůli dohodám s externisty

Policie zasahuje ve Středočeském kraji, na  úřadu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové

Policie zasahuje ve Středočeském kraji, na úřadu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové Zdroj: Blesk:TONDA TRAN

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová
2
Fotogalerie

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl server Seznam Zprávy. Ředitel krajského úřadu Jiří Holub uvedl, že hejtmanství poskytuje policii maximální součinnost. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se k případu zatím nevyjádřila, má vypnutý telefon. Před úřadem v pražské Zborovské ulici čeká asi desítka novinářů.

Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za jejich služby údajně pět milionů korun ročně.

Web už dříve informoval, že kraj si najímal externisty na služby běžně zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v souvislosti se zásahem na krajském úřadě pouze sdělil, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Více informací podle něj nebude útvar v tuto chvíli poskytovat.

„Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme,“ reagoval na dnešní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

Podle zjištění serveru krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.