Polovina agenturních pracovníků dělá načerno, mizí miliardy | e15.cz

Polovina agenturních pracovníků dělá načerno, mizí miliardy

Dělník v továrně
Dělník v továrně
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Minimálně polovinu celého trhu agenturního zaměstnávání v České republice tvoří černý trh. Důvodem je přidělování pracovníků do firem na základě dohody o provedení práce nebo smlouvy o dílo či přes takzvaný švarcsystém. Velký dopad má také vyplácení části mzdy v cestovních náhradách nebo dietách.

ČR tak kvůli tomu přichází každoročně až o šest miliard korun. Na konferenci Agenturní zaměstnávání to dnes řekla prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová.

V roce 2011 bylo podle ní v ČR prostřednictvím agentur práce zaměstnáno 161 tisíc lidí. Přes členské agentury asociace z toho bylo zaměstnáno 71.000, přičemž v letošním roce by se měl jejich počet zvýšit na 85 tisíc. Celkové tržby trhu agenturního zaměstnávání letos stoupnou na 13 miliard Kč. „Jsme jedním z hlavních hybatelů trhu práce,“ dodala Rezlerová.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček uvedl, že v Česku je nyní 1658 agentur práce, což je příliš mnoho. Je zde podle něj velký podíl personálních agentur, které se nechovají korektně. Snaha o redukci počtu agentur zpřísněním podmínek pro jejich podnikání mělo negativní dopad na ty poctivé a na uživatele. „Nepodařilo se oddělit zrno od plev,“ podotkl.

Ostravsko: Nejen firmám došla trpělivost

Nezaměstnaní zločinci

Personální agentury hrozí státu ústavní stížností. Kvůli postiženým

Svaz nyní spolupracuje s asociací jak na sestavení tzv. blacklistu nekorektně pracujících agentur, tak také na řešení zrušení zákazu dočasného přidělování osob se zdravotním postižením a cizinců ze zemí mimo EU, což negativně doléhá na tuzemské zaměstnavatele. „V období ekonomické nestability, výkyvů v zakázkách, je agenturní zaměstnávání vhodnou doplňkovou formou zaměstnávání,“ upozornil Juříček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video