Ústavní žaloba na prezidenta: Poslanci se postavili za Zemana | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Poslanci se postavili za Zemana. Odmítli senátní ústavní žalobu na prezidenta

ČTK

Senátní žaloba na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k Ústavnímu soudu nedorazí. Sněmovna ve čtvrtek podle očekávání souhlas s jejím předložením nedala. Návrh nepodpořili poslanci vládních ANO a ČSSD spolu se zástupci KSČM a SPD, kteří mají spolu ve Sněmovně pohodlnou většinu. Podle nich žaloba nebyla důvodná.

Souhlas s žalobou vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, potřeba bylo 120 hlasů. Hlasování bylo veřejné, dolní komora odmítla návrhy, aby se hlasovalo tajně, nebo po jménech. Řada poslanců zejména z ANO a ČSSD, ale i z ODS se z jednání omluvila, část se na hlasování nepřihlásila.

Pro návrh hlasovali všichni poslanci Pirátů, TOP 09 a STAN a všichni přítomní zástupci ODS a KDU-ČSL. Proti návrhu se jednotně postavili hlasující zástupci SPD a KSČM a nezařazení poslanci. Z klubu ANO bylo 29 členů proti a šest se zdrželo, ze sociálních demokratů se čtyři zdrželi a jen Jaroslav Foldyna hlasoval proti žalobě.

Sněmovna jedná o žalobě na prezidenta. Zeman kontinuálně porušuje ústavu, říká senátor Láska

Senát a opozice ve Sněmovně chtěly žalobou s pomocí ústavních soudců vymezit mantinely prezidentské funkce. Spojovacím prvkem osmibodové žaloby byla, jak řekl senátor Václav Láska (SEN 21), Zemanova snaha změnit nynější parlamentní systém na poloprezidentský. Kritici hlavě státu vytýkali zejména otálení s výměnou ministrů, údajné ovlivňování soudců nebo vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.

Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost. Ohradil se proti nařčení, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

Senátní návrh byl podle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka velmi nepřehledný, nekonzistentní a neměl požadované náležitosti. Většina napadených skutků porušením ústavy nebyla, řekla za ČSSD její poslankyně Kateřina Valachová.

ČSSD je nečitelná. Nevyjasnila si, pro koho dělá politiku, říká exministr Staněk

V debatě se objevily i osobní výpady. Faltýnek označil vystoupení Lásky za aktivistickoagresivní předvolební projev, plný nepravd a nesmyslů, z něhož "nenávist vůči prezidentovi Zemanovi úplně stříkala". Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zase mluvila o "opoziční a senátorské špíně", proti čemuž se zástupci opozice ostře ohradili.

Debata o žalobě zabrala dolní komoře prakticky celý jednací den s výjimkou polední přestávky a času vymezeného na interpelace, které byly kvůli absenci mnohých ministrů i premiéra Andreje Babiše (ANO) kratší než obvykle.

Zemanovi musíme vzít část pravomocí, říká europoslanec Polčák

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!