Pošta propustí na 1500 lidí a zruší přes dva tisíce míst | e15.cz

Pošta propustí na 1500 lidí. Nejvíce v Praze

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Významnou redukci pracovních sil chystá státní podnik Česká pošta. Od 1. březnu příštího roku se chystá zrušit 2371 pracovních míst. Propustí tak zhruba 1500 lidí, protože část pozic je neobsazených.

Propuštěným zaměstnancům nabídne pošta rekvalifikaci, uvedl mluvčí podniku Matyáš Vitík. Celkově Česká pošta zaměstnává 29 tisíc lidí. Na propouštění upozornil server Echo24.cz.

Se změnami, které znamenají rušení míst, nesouhlasí největší odborová centrála Podnikový koordinační odborový výbor. „Zaměstnavatel bude rušit pracovní pozice, také budou zřizovány nové. Kolik pošťáků skutečně přijde o práci, bude jasné až po projednání,“ uvedla předsedkyně odborů Jindřiška Budweiserová.

Podle webu Echo24.cz by se nejvíce mělo propouštět v Praze. Půjde nejen o zaměstnance poštovních přepážek a listonoše, ale také o řidiče a další pracovníky poštovní přepravy. Pošta o tom informovala Úřad práce, výpovědi pro nadbytečnost pracovníkům doručí v prosinci, uvedl web.

Se snižováním počtu zaměstnanců pošta počítá ve své střednědobé strategii. Podle té by podnik do roku 2025 měl zrušit sedm tisíc pracovních míst. „Rušená místa chceme nahradit moderními technologiemi i celkovým zefektivněním provozu,“ uvedl Vitík. V souvislosti s těmito kroky podle něj vzniknou nová pracovní místa, na které se část propuštěných bude moci rekvalifikovat.

„Odcházející zaměstnanci dostanou vyšší odstupné nad rámec zákoníku práce v závislosti na odpracovaných letech u České pošty. Také jednáme o rekvalifikacích a podpoře končících pošťáků a sociálním programu zaměstnanců v předdůchodovém věku,“ dodala Budweiserová.

Situace kolem České pošty ale může nabrat dost možná i jiný směr. Schůzku s vedením podniku a jednání v této věci ohlásil na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Česká pošta provozuje 3200 vlastních nebo partnerských poboček. Loni vykázala ztrátu 363 milionů korun. Do roku 2021 se chce podnik vrátit k zisku v řádu desítek milionů koru a zvýšit tržby o desetinu ze stávajících 18,8 miliardy korun.

 

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery