Požár zničil zámek v Horním Maršově, škoda se odhaduje na miliony korun | E15.cz

Požár zničil zámek v Horním Maršově, škoda se odhaduje na miliony korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Požár zničil původně barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku. Vyšetřovatel hasičů škodu předběžně odhadl na pět milionů korun. Výše škody bude podle mluvčí hasičů Martiny Götzové zpřesněna v dalších dnech po jednání s majitelem zámku. Likvidaci požáru hasiči ukončili v 17:35. Příčina požáru zatím není známa.

Nevyužívaný a chátrající barokní zámek vzplál dnes před 05:00, oheň hasiči dostali pod kontrolu po téměř pěti hodinách. Následně hasiči začali rozebírat shořelé konstrukce a dohašovat skrytá ohniska požáru. Při dohledávání ohnisek použili i termokameru. "Do pondělního rána na místě na dohled nad požářištěm zůstane místní jednotka hasičů z Horního Maršova," řekla Götzová.

Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění, po ošetření se vrátili hasit. Jeden hasič skončil v péči zdravotníků kvůli celkovému vyčerpání. Oheň hasilo kolem 80 hasičů z osmi jednotek.

Na místo požáru se dostavili i kriminalisté, kteří budou ve spolupráci s hasiči zjišťovat příčinu požáru. Podle policie se budou prověřovat všechny varianty jako jsou nešťastná náhoda, technická závada, nedbalostní jednání i úmyslné zapálení. Server Novinky.czuvedl, že dvojice svědků z okolních domů údajně slyšela nezávisle na sobě pískot gum auta a následný výbuch. "Vzduch prý prosytil zápach benzínu a záhy zámek zachvátily plameny," uvedl server.

Zámek, který je kulturní památkou, byl podle informací z webu best-reality.cz nabízen na prodej za 14,5 milionu korun. "Od dubna roku 1994 není objekt nijak využívaný a jeho stavebně technický stav je zhoršený," uvádí web. Zámek je na prodej již mnoho let.

"Celá střecha až po stavbu je pryč. To, co nebylo zděné, je pryč. Jen z toho koukají komíny, střecha na celém zámku neexistuje," řekl starosta Pavel Mrázek.

Obec areál parku zámku v minulosti občas využívala k pořádání dětských dnů či kulturních akcí. "Je zde smutek, hodně lidí mělo k zámku citový vztah. Na druhou stranu doufáme, že s tím už (majitelé) začnou něco dělat. To ale ukáže čas," řekl starosta. V poslední době se podle něj objevovaly náznaky, že by se mohl objevit vážný zájemce o koupi. "S případným novým majitelem byla obec připravena spolupracovat," řekl starosta.

Život v obci požár podle starosty nijak neomezil. Hlavní silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou, poblíž ní zámek stojí, zůstala průjezdná. Řidiči však museli zpomalit či počkat v koloně, protože hasiči přes silnici natáhli hadice pro čerpání vody z řeky Úpy. "Evakuovat lidi z okolních domů nebylo potřeba," řekl starosta.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video