Praha navýší nabídku firmě, která chce stamiliony za pozemky pod městským okruhem

Lanový most na Jižní spojce v Praze, pod níž leží sporné pozemky.

Lanový most na Jižní spojce v Praze, pod níž leží sporné pozemky. Zdroj: Blesk

Štěrboholská radiála je další komunikací, která leží na části pozemků firmy Alcor Holdings.
Jižní spojka u Spořilova
3
Fotogalerie

Magistrát začne znovu jednat se společností, která před lety získala od restituentů pozemky pod klíčovými dopravními stavbami v okolí Prahy. Jde například o Štěrboholskou radiálu nebo Jižní spojku, tedy stavby, které vznikly ještě za komunismu. Kvůli tomu přitom společnost Alcor Holding před lety zahájila s českým státem arbitráž.

Alcor Holdings, v němž 99 procent drží firma registrovaná ve Spojených arabských emirátech, podala návrh na řízení o škodě už v roce 2016. Podle informací, které společnost uvedla pro začátek arbitráže, s ní hlavní město odmítlo uzavřít k pozemkům nájemní smlouvu, čímž se mělo na úkor majitele obohatit o 482 milionů korun.

„Arbitráž se nachází před konáním ústního jednáním u rozhodčího tribunálu. Jednání bylo původně naplanováno na březen, ale jeho konání bylo odloženo z důvodu koronaviru. Nový termín zatím není stanoven,“ sdělila nyní deníku E15 Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva.

Magistrát o rok později přišel s prvním návrhem. Za pozemky v Hostivaři, Stodůlkách, Strašnicích a Štěrboholech nabídl na základě odhadu znalce 32 milionů. Druhou variantou bylo zřízení takzvané služebnosti neboli věcného břemena za zhruba osm milionů.

Alcor Holdings však nabídku odmítl a podle nynějšího radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) trval na pronájmu. „Nájem by byl v rozporu s platnými vyhláškami a neřešil by věc definitivně. Musíme postupovat podle cenových map, nyní tedy řešíme nový návrh s aktualizovanými cenami a doufáme v dohodu,“ říká radní.

Materiál, který již schválila pražská rada, mělo nyní odsouhlasit květnové zasedání zastupitelstva. Bod se však nestihl projednat a zastupitelé by ho měli schválit v červnu. Teprve poté se Praha obrátí na zástupce majitele. Nabízené částky výrazně nenarostly, za odprodej město nově nabízí 35 a půl milionu korun, za zřízení služebnosti osm milionů a osm set tisíc.

Za společnost v Česku jedná advokát Ondřej Sekanina. „Návrh jsem zatím neviděl a ani nemám od majitele zmocnění věc nějak komentovat,“ nechtěl se vyjádřit k možnému řešení. Postup společnosti, která odkoupila pozemky od restituentů před deseti lety, magistrátní materiál výslovně označuje za spekulativní.

S vypořádáváním pozemků pod dříve postavenými komunikacemi se potýká i Ředitelství silnic a dálnic. „Není to nijak masové, ale převážně u některých silnic první třídy toto řešíme. Často to jsou nedořešená věcná břemena nebo neukončená dědická řízení. O podobné arbitráži, jakou řeší Praha, ale nyní informace nemám,“ uved mluvčí ŘSD Jan Rýdl.