Praha navýší nabídku firmě, která chce stamiliony za pozemky | e15.cz

Praha navýší nabídku firmě, která chce stamiliony za pozemky pod městským okruhem

Michal Kalina

Michal Kalina

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Magistrát začne znovu jednat se společností, která před lety získala od restituentů pozemky pod klíčovými dopravními stavbami v okolí Prahy. Jde například o Štěrboholskou radiálu nebo Jižní spojku, tedy stavby, které vznikly ještě za komunismu. Kvůli tomu přitom společnost Alcor Holding před lety zahájila s českým státem arbitráž.

Alcor Holdings, v němž 99 procent drží firma registrovaná ve Spojených arabských emirátech, podala návrh na řízení o škodě už v roce 2016. Podle informací, které společnost uvedla pro začátek arbitráže, s ní hlavní město odmítlo uzavřít k pozemkům nájemní smlouvu, čímž se mělo na úkor majitele obohatit o 482 milionů korun.

„Arbitráž se nachází před konáním ústního jednáním u rozhodčího tribunálu. Jednání bylo původně naplanováno na březen, ale jeho konání bylo odloženo z důvodu koronaviru. Nový termín zatím není stanoven,“ sdělila nyní deníku E15 Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva.

Magistrát o rok později přišel s prvním návrhem. Za pozemky v Hostivaři, Stodůlkách, Strašnicích a Štěrboholech nabídl na základě odhadu znalce 32 milionů. Druhou variantou bylo zřízení takzvané služebnosti neboli věcného břemena za zhruba osm milionů.

Alcor Holdings však nabídku odmítl a podle nynějšího radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) trval na pronájmu. „Nájem by byl v rozporu s platnými vyhláškami a neřešil by věc definitivně. Musíme postupovat podle cenových map, nyní tedy řešíme nový návrh s aktualizovanými cenami a doufáme v dohodu,“ říká radní.

Materiál, který již schválila pražská rada, mělo nyní odsouhlasit květnové zasedání zastupitelstva. Bod se však nestihl projednat a zastupitelé by ho měli schválit v červnu. Teprve poté se Praha obrátí na zástupce majitele. Nabízené částky výrazně nenarostly, za odprodej město nově nabízí 35 a půl milionu korun, za zřízení služebnosti osm milionů a osm set tisíc.

Za společnost v Česku jedná advokát Ondřej Sekanina. „Návrh jsem zatím neviděl a ani nemám od majitele zmocnění věc nějak komentovat,“ nechtěl se vyjádřit k možnému řešení. Postup společnosti, která odkoupila pozemky od restituentů před deseti lety, magistrátní materiál výslovně označuje za spekulativní.

S vypořádáváním pozemků pod dříve postavenými komunikacemi se potýká i Ředitelství silnic a dálnic. „Není to nijak masové, ale převážně u některých silnic první třídy toto řešíme. Často to jsou nedořešená věcná břemena nebo neukončená dědická řízení. O podobné arbitráži, jakou řeší Praha, ale nyní informace nemám,“ uved mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video