Praha zahájí s AVE CZ smírčí řízení kvůli Pražským službám | E15.cz

Praha zahájí s AVE CZ smírčí řízení kvůli Pražským službám

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení hlavního města Prahy zahájí smírčí řízení s odpadovou společností AVE CZ. Rozhodla o tom rada města, spor se povede kvůli narovnání vztahů v rámci Pražských služeb. Firma AVE CZ je menšinovým akcionářem Pražských služeb, v nichž má město většinu. Obě odpadové firmy se ve městě dělí o lukrativní zakázky na svoz odpadu. Firma AVE CZ smírčí řízení vítá.

Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) už v pátek prohlásil, že „otevřou jednání o vzájemných vztazích a o budoucnosti společně vlastněné firmy“. „Smírčí řízení neznamená automaticky smír,“ řekl k tomu dnes náměstek. Debatovat se podle něj bude třeba o možném vzniku akcionářské smlouvy, která „může vést ke koordinovaném postupu ve výběrovém řízení na svoz a likvidaci odpadu“.

Diskusi bude moderovat advokátní kancelář. O náklady na právníky se obě strany rozdělí rovným dílem. AVE se k situaci zatím nevyjádřila. „Věřím, že se tímto způsobem podaří nalézt řešení dlouhodobě odkládaného problému v systému svozu a likvidace odpadu v Praze,“ komentoval rozhodnutí ředitel skupiny EP Industries a jednatel AVE CZ Jiří Nováček.

Z materiálu vyplývá, že mezi akcionáři Pražských služeb chybí shoda na využití malešické spalovny. Strany se navíc přou ohledně Prahou plánovaného vyčlenění části Pražských služeb. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli tomu z podnětu AVE.CZ vede s městem správní řízení. Vrchní soud navíc nedávno vydal předběžné opatření, píše se v neveřejném textu.

Dlouholeté snahy Prahy o ovládnutí Pražských služeb

Praha několik let usilovala o akvizici Pražských služeb, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Menšinový podíl ale nakonec vloni získala firma AVE CZ, která patří do skupiny firem Daniela Křetínského. A zatím se kvůli nesouhlasu AVE.CZ nepodařilo ani vyčlenění části firmy, která by mohla bez výběrového řízení svoz zajišťovat.

Pražské služby, které předloni měly čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun, se v hlavním městě starají o odvoz odpadu. Před několika lety Praze skončila dlouholetá smlouva, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Naposledy dostaly Pražské služby a AVE.CZ bez soutěže smlouvy za 1,6 miliardy korun bez DPH.

Tendr za 13 miliard

Nová koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice zároveň připravuje desetiletý tendr za zhruba 13 miliard korun bez DPH, který v lednu prošel zastupitelstvem jen těsně. Náměstek Stropnický pro něj ruku nezdvihl. Opoziční TOP 09 varuje, že město vypsáním tendru znehodnotí vlastní podíl ve firmě a přijde o „zlaté vejce“ Pražských služeb - spalovnu v Malešicích.

AVE CZ navíc před časem projevila zájem o koupi majority v Pražských službách. Stropnický ale nedávno uvedl, že cílem města je nadále akvizice Pražských služeb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video