Praha zrušila tendr na osvětlení, zakázka míří znovu k Eltodu | E15.cz

Praha zrušila tendr na osvětlení, zakázka míří znovu k Eltodu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Důvodem rozhodnutí radních jsou problémy s uzavřením soutěže a výběrem vítěze. Město chystá řízení bez uveřejnění i kvůli antomonopolnímu úřadu.

Praha zrušila miliardový tendr na správu, provoz a údržbu veřejného osvětlení. Novinářům to řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO). Důvodem jsou problémy s jeho uzavřením a výběrem vítěze. Část řízení mimo jiné zrušil Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS). Město nyní přichystá přímou zakázku v takzvaném řízení bez uveřejnění, a dostat by ji tak měl dosavadní správce, firma Eltodo. Tendr vypsalo město před zhruba třemi roky.

"Nechali jsme si vypracovat znalecké posudky a po dlouhé úvaze a na základě doporučení jsme přistoupili k tomuto kroku," řekl Procházka.

Kromě neukončeného tendru na provozovatele byl dalším důvodem podle radního současný stav veřejného osvětlení. "Je morálně i fyzicky zastaralé a do budoucna potřebuje být modernizováno, proto jsme se shodli, že je dobré zmíněné řízení ukončit," řekl.

Praha tak nyní v jednání bez uveřejnění zadá zakázku firmě Eltodo; stejným způsobem město problém s osvětlením řešilo už několik let po sobě. Následně začne vypracovávat novou koncepci veřejného osvětlení. Podle Procházky by řešení mělo být takzvaně in-house - osvětlení by si Praha spravovala sama a měla jej plně pod kontrolou.

Předchozí smlouvu uzavřela Praha v roce 1998 s firmou Eltodo Citelum. Před koncem smlouvy vypsala Praha otevřené výběrové řízení. Město ho ale nestihlo včas dokončit, smlouva tak vypršela. Praha proto následně několikrát za sebou zadala zakázku přímo Eltodu. Výběrové řízení napadl například ÚOHS, který zrušil část týkající se posouzení kvalifikace uchazečů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video