Praktičtí lékaři budou stávkovat, 21. září uzavřou ordinace | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Praktičtí lékaři budou stávkovat, 21. září uzavřou ordinace

Praktičtí lékaři budou stávkovat, 21. září uzavřou ordinace
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Praktičtí lékaři uzavřou 21. září ordinace, chtějí tak upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence. Dnes o tom rozhodla mimořádná rada Sdružení praktických lékařů ČR. Potvrdil to její místopředseda Petr Šonka. Rozhodnutí o formě protestu ještě může zvrátit plánované jednání na ministerstvu zdravotnictví.

„Dnes se objevily ještě nějaké nové skutečnosti a byli jsme vyzváni ještě k jednání s ministerstvem, které má proběhnout 15. září. Je možné, že ještě na základě výsledků tohoto jednání to budeme nějakým způsobem korigovat, ale zatím je termín vyhlášen,“ řekl Šonka. Jednání na ministerstvu dnes ČTK potvrdil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zástupci lékařů by se měli sejít s náměstkem, který připravuje úhradovou vyhlášku.

Adéla Čabanová: Nedostatek lékařů? Záleží, jaké si kdo klade otázky

Sdružení vyhlásilo na konci srpna stav ohrožení primární péče a záměr uzavřít v září ordinace praktiků. Vadí jim, že zatímco nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní růst platů, ambulance se přidání nedočkají. Podle Šonky nechtějí praktičtí lékaři vlastně nic navíc. „Chceme to, co se loni deklarovalo a navýšilo, aby se promítlo do kapitace,“ uvedl. Základní měsíční sazba za pacienta by podle propočtů praktiků měla stoupnout o šest procent.

Němeček: Je to předvolební vydírání

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) považuje hrozby praktických lékařů stávkou za předvolební vydírání. Řekl, že na jednání o úhradové vyhlášce je čas do konce října, neví proto, proč praktici chtějí stávkovat už 21. září. Ordinace mají příjem 200 tisíc korun měsíčně, což je dostatečné, uvedl. Chystaný protest označil za stávku milionářů.

Podle Němečka lékaři nemůžou všichni dostat navýšeno o deset procent, systém na to nemá. „Musím říct férově, že skutečně chceme více podpořit nemocnice, kde nám výrazně chybí ty zdravotní sestry i ti lékaři. Já rád podpořím i praktiky, ale určitě to nebude touto sumou, protože podle různých statistik průměrný příjem praktického lékaře je mezi 200 tisíci až 220 tisíci korunami,“ řekl dnes Němeček.

Praktikům se nelíbí ani to, že jim poslanci chtěli zákonem uložit služby v nemocnicích. Tento návrh ale autoři ze zákona v minulém týdnu stáhli. Podle Šonky však není vyloučeno, že se k návrhu vrátí ve druhém čtení. „My zůstáváme ostražití. Navíc se ministerstvo vyjádřilo v tom smyslu, že je to škoda, že to hodlá ještě nějakým způsobem do budoucna řešit. Tento důvod zatím zůstává,“ dodal místopředseda sdružení.

Největším lékařským protestem za 10 let bylo Děkujeme, odcházíme
19. června 2003 - Lékaři varovnou stávkou, vedenou Lékařským odborovým klubem (LOK), dali najevo nesouhlas s vládní reformou veřejných financí. Provoz ve většině ze 200 nemocnic byl normální. Lékaři protestovali jen symbolicky. Někteří se účastnili demonstrace v Praze na Staroměstském náměstí, kterou pořádala Asociace samostatných odborů.

6. ledna 2004 - Uskutečnil se první velký výstražný protest privátních ambulantních lékařů, zubařů a lékárníků. Žádali vládu, aby při řešení finanční krize zdravotnictví přihlížela k potřebám ambulancí a lékáren, které existenčně ohrožovaly pozdní platby Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ambulance a lékárny na hodinu omezily provoz, ale protest byl symbolický. Zúčastnilo se jej asi 80 procent lékařů a lékárníků.

6. října 2005 - Stávku praktických lékařů, kteří zavřeli většinu ordinací, vyvolalo zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven. Hlavní vinu ale přičítali lékaři „nevhodným zásahům“ ministerstva. Před ministerstvem zdravotnictví demonstrovalo asi 1500 z celkem více než 6000 praktických lékařů. Protestovali i pediatři, zubaři, zdravotní sestry a lékárníci. O týden později byl tehdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) odvolána z funkce.

26. ledna 2006 - Lékárníci uspořádali svou první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví se jich sešlo na 1500. Nesouhlasili s kroky tehdejšího ministra Davida Ratha (ČSSD), snížením obchodní přirážky na léky o tři procenta a s pozdními platbami za léčiva od pojišťoven. Koncem ledna manifestačně zavřeli na tři hodiny lékárny.

20. až 26. května 2006 - Týden zdravotnického neklidu vyhlásil krizový štáb lékařů, lékárníků a malých nemocnic. Péče se neomezila, akce namířené proti krokům ministra Ratha byly symbolické. Zdravotníci demonstrovali v Brně a v Ostravě. Akci zakončili 26. května nespokojení zdravotníci a pacienti v Praze demonstrací a průvodem od sídla MZ k úřadu vlády.

14. února 2007 - Většina praktiků a pediatrů ve Zlínském kraji, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji, na Vysočině a v okrese Plzeň-sever uzavřela své ordinace. Lékaři protestovali proti tomu, že jim VZP platí za léčení méně, než by chtěli.

28. března 2007 - Praktičtí lékaři opět neordinovali. Ve Zlínském kraji zavřeli většinu ordinací, připojili se lékaři z Vysočiny, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky. Zapojilo se asi 70 procent dětských lékařů a asi 25 procent praktiků pro dospělé. Lékaři nesouhlasili s výší plateb od zdravotních pojišťoven.

19. září 2007 - Většina praktických lékařů a pediatrů opět zavřela ordinace, v některých regionech to bylo i více než 90 procent ordinací. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro další rok.

24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka se podle pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zúčastnilo 985 tisíc lidí, práci jich na hodinu přerušilo 306 tisíc. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Stávky se zúčastnili zaměstnanci všech fakultních nemocnic v ČR i některých dalších zdravotnických zařízení. Nemocnice často omezily provoz a fungovaly jako o víkendech, někde se zdravotníci k akci připojili jen symbolicky.

18. května 2010 - Lékařské odbory odstartovaly kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Připravenost podat výpověď vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů LOK-SČL. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16 tisíc. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví.

1. března 2013 - Lékaři protestovali proti hrozícímu poklesu příjmů ambulancí i nemocnic, kampaň zorganizovala v ambulancích lékařská komora, v nemocnicích lékařské odbory. Akce byla spíše symbolická, byly vyvěšeny letáčky, na některých místech se ale neordinovalo a část zařízení přešla na víkendový provoz.

21. září 2016 - Praktičtí lékaři uzavřou ordinace. Chtějí tak upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!