Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice

Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice
Karel Březina
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) na sestavení nové koalice v hlavním městě. Zdůvodnila to odvoláním předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD) právě i hlasy zastupitelů těchto tří stran. Uvedl to řekl předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina. ČSSD bude nadále postupovat společně s hnutím ANO, se kterým uzavřela před několika týdny dohodu o spolupráci při vyjednávání nové koalice.

V Praze dosud vládly ANO, ČSSD a Trojkoalice, koalice se ale před několika týdny rozpadla. O Slezákově odchodu rozhodovali zastupitelé na návrh opozičních pirátů.

„Klub sociální demokracie přijal usnesení, že na nabídku koalice s TOP 09, Trojkoalice a ODS nereflektuje,“ řekl Březina. Mimo jiné právě hlasy TOP 09, Trojkoalice a ODS byl Slezák odvolán.

Sociální demokraté se v tomto týdnu sešli se zástupci zmíněných tří stran, kteří je seznámili s podmínkami případné spolupráce. TOP 09, ODS a ČSSD již v uplynulých dvou týdnech uvedly, že spolu jednají ne o tom, zda chtějí sestavit koalici, ale jakým způsobem.

Podle předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandry Udženiji je krok čistě rozhodnutím ČSSD. „Dlouhodobě říkáme, že klub ČSSD a ANO jsou jedna strana řízená zákulisními hráči. A toto je toho potvrzením,“ řekla Udženija. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) uvedl, že nabídka na spolupráci stále platí. „Rozumíme tomu, že ČSSD na svém klubu probrala aktuální jednání zastupitelstva (odvolání Slezáka), my neuděláme ukvapené závěry, abychom na to reagovali nějakým silovým vyjádřením,“ řekl.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla před několika týdny. Důvodem bylo říjnové odvolání čtyř radních, a to i hlasy koalice. Jak bude vypadat budoucí podoba vedení města, není jasné. Podporu si vyjednávají jak TOP 09, ODS a Trojkoalice, tak ANO s ČSSD. Nikdo však nemá zatím v 65členném zastupitelstvu většinu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!