Přerovské Gambro je dnes zavřené, Baxter uvažuje o jeho zrušení | e15.cz

Přerovské Gambro je dnes zavřené, Baxter uvažuje o jeho zrušení

Společnost Baxter zastavila výrobu ve své přerovské továrně
Společnost Baxter zastavila výrobu ve své přerovské továrně
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní společnost Baxter zastavila výrobu ve své továrně Gambro v Přerově, která je zaměřena na produkci zdravotnické techniky.

"Výroba byla v pondělí pozastavena a zaměstnanci byli požádání, ať setrvají doma. Běží jim běžná mzda ve výši 100 procent," uvedl Pavlík, podle kterého zaměstnanci přerovské továrny Gambro zatím výpověď nedostali. Společnost Baxter o aktuální situaci informovala úřad práce. "Řeší se s ním případné dopady (uzavření továrny)," uvedl Pavlík.

V pondělí bude v Přerově uspořádána burza práce, která by měla zaměstnancům společnosti Gambro představit nabídku volných pracovních míst v jiných firmách. "Ozývají se zaměstnavatelé z celého kraje a chtějí přijet," řekl Pavlík.

Přerovský závod Gambro Czech Republic vyrábí hadičkové systémy a příslušenství dialyzačních souprav. V posledních letech mu výrazně klesají tržby. Vedení firmy Baxter úvahu o uzavření přerovské továrny Gambro komentovalo obecnou informací, že pravidelně vyhodnocuje a optimalizuje skladbu svých produktů a výrobních procesů po celém světě.

O případném uzavření přerovského závodu Gambro bude podle Pavlíka rozhodnuto po třicetidenní lhůtě pro jednání se zaměstnanci. Proces byl zahájen v pondělí. "V případě, že skutečně dojde k jeho uzavření, přistoupí společnost k této situaci s největší možnou odpovědností, aby zajistila plnou podporu všem, kteří budou tímto krokem přímo zasaženi," uvedl.

Společnost Baxter v případě uzavření přerovského závodu Gambro podle Pavlíka finančně pomůže jeho zaměstnancům. "Nad rámec splnění zákonných povinností týkajících se odstupného se společnost Baxter zavazuje poskytnout všem svým zaměstnancům i další odstupné vyplácené na základě dobrovolného rozhodnutí společnosti," uvedl Pavlík.

Výsledky loňského hospodaření společnost Gambro zatím nezveřejnila. V roce 2015 přerovské továrně klesly tržby z 894 milionů korun v roce 2014 na 880 milionů. O rok dříve se její tržby snížily o pětinu. Problémy měla přerovská továrna Gambro už v roce 2012. Kvůli zemětřesení v Itálii musela tehdy na čtyři měsíce zastavit provoz.

Na Přerovsku nezaměstnanost v dubnu klesla z 6,4 procenta na 5,9 procenta, i tak ale byla druhá nejvyšší v Olomouckém kraji. V evidenci úřadu práce bylo na Přerovsku ke konci dubna 5320 uchazečů o zaměstnání, z toho v Přerově 3323. Zaměstnavatelé nabízeli na Přerovsku 1457 volných pracovních míst.

Problémy továrny Gambro se v těchto dnech staly častým tématem diskusí obyvatel Přerova, protože firma patří mezi největší zaměstnavatele v tomto okresním městě s 46 tisíc obyvateli. Jméno závodu Gambro je možné zaslechnout v ulicích, obchodech i čekárnách u lékařů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video