Prostituce jako „řádné podnikání“? Získáme tak kontrolu, tvrdí Praha | E15.cz

Prostituce jako „řádné podnikání“? Získáme tak kontrolu, tvrdí Praha

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha v návrhu zákona o regulaci prostituce navrhuje, aby se poskytování sexuálních služeb stalo "řádným podnikáním". Prostitutky by tak musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění. Města a obce by zároveň dostaly pravomoc rozhodovat o tom, zda na jejich území nevěstince budou či nikoli. Navíc by provoz veřejných domů mohly kontrolovat.

V České republice zatím žádná zákonná úprava prostituce neexistuje. Kritici hovoří o tom, že by takový zákon prostituci prakticky legalizoval. To ale radní omítá. Podle něj jde jen o vymezení podmínek a pravidel. „Hlavní město Praha totiž nemá zákonnou možnost regulovat prostituci mimo veřejná prostranství,“ argumentuje pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09). „Cílem je oddělit legální prostituci od nelegální prostituce,“ doplnil.

Návrh zákona, který po roce v těchto dnech dokončila pracovní skupina, musí nejprve schválit rada, zastupitelům by se měl na stůl dostat v květnu. Teprve poté o něm budou rozhodovat poslanci. V Praze se o podobném zákonu diskutuje už řadu let. Zatím ale bez konkrétních výsledků.

S prostitucí a nočními kluby, které sexuální služby nabízejí, se potýká především centrum města. „Prahu pálí velké množství míst, kde je prostituce provozována. Jen v Praze 1 jsou to desítky a desítky erotických klubů,“ tvrdí radní. Jde hlavně o veřejné domy v okolí Václavského náměstí, zejména v ulici Ve Smečkách. Praha má v současnosti vyhlášku, která zakazuje nabízet prostituci na veřejných prostranstvích, nemůže ji ale kontrolovat v uzavřených objektech.

Město proto navrhuje, aby obecní úřady vydávaly povolení i samotným nevěstincům, a tím ovlivňovaly jejich počet a umístění. Lidé, kteří nabízejí sexuální služby, by neměli klasický živnostenský list, ale povolení. To by dostávali na základě pravidelných zdravotních prohlídek. Porušení zákona by s sebou podle Manharta neslo sankce ve výši od 15 tisíc korun do dvou milionů korun.

„Prostituce tu byla, je a bude, jejím přehlížením nic nezměníme. Zakázat něco, co neexistuje, ovšem nelze, proto musíme tento jev nejdříve uzákonit, jen tak nad ním získáme kontrolu,“ řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle něho už má návrh předjednanou podporu některých poslanců, kteří byli za Prahu zvoleni do Sněmovny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.