Průmysl i stavebnictví jsou na sestupu | E15.cz

Průmysl i stavebnictví jsou na sestupu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Mlada Boleslav

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 3,1 procenta. Neudržela tak růst z předchozího měsíce, kdy se zvýšila o 4,2 procenta. Na výsledku se projevila zejména nižší výroba počítačů a motorových vozidel. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Klesá i stavebnictví, dařilo se jen zahraničnímu obchodu.

Srpnové údaje byly ovlivněny také celozávodními dovolenými, které naopak pomohly při červencovém výpočtu. „Za poslední dva měsíce průmyslová produkce meziročně vzrostla o 0,5 procenta, po očištění od vlivu pracovních dnů pak klesla o 0,6 procenta,“ uvedl ČSÚ. Meziměsíčně se průmyslová výroba v srpnu snížila o 2,9 procenta.

„Jak naznačují nejnovější výsledky, česká ekonomika zřejmě pomalu přichází o poslední jistotu v podobě rostoucího exportně orientovaného průmyslu,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vzhledem k tomu, že domácí poptávka prochází i nadále silným útlumem, nebudou podle něj zřejmě čísla v následujících měsících nijak povzbudivá.

Dnešní údaje podle analytika Komerční banky Marka Dřímala potvrdily, že červencové pozitivní překvapení bylo mimořádné, a že průmysl skutečně zažívá pokles. Loňský téměř sedmiprocentní růst průmysl letos podle Dřímala určitě nedosáhne. „V průměru za letošní rok by si měl průmysl mírně polepšit o jedno procento,“ uvedl.

Vývoj průmyslové výroby:

Vývoj průmyslové produkce v posledních letech Autor: CSU
Zdroj: ČSÚ

Výroba aut reagovala na klesající prodeje aut. Vedle produkce počítačů a motorových vozidel meziročně propadla výroba základních kovů a slévárenství. Nejvýznamněji vzrostla produkce chemických přípravků, výroba elektrických zařízení či výroba nápojů.

Stavební výroba klesla meziročně o 4,7 procenta, na sestupu je tak již čtyři roky. Stavební úřady v září vydaly o 7,4 procenta méně stavebních povolení, v důsledku povolení velkých průmyslových a energetických staveb ale jejich hodnota stoupla o více než 130 procent na 53,1 miliardy korun. „Stavebnictví prožívá další velmi slabý rok a naděje na brzké zlepšení je – jak naznačují zakázky i stavební povolení – spíše mizivá,“ řekl Dufek. V Evropském srovnání dopadlo české stavebnictví relativně dobře, podle dat Eurostatu se stavebnictví v cele unii propadlo o 6,1 procenta.

Dobře se naopak dařilo zahraničnímu obchodu, který v září skončil přebytkem 16,9 miliardy korun, když vývoz stoupl o 7,9 procenta. Přibližně čtyři pětiny českého vývozu směřují do EU, z toho přes 30 procent do Německa. Tyto podíly meziročně mírně klesají, naopak rostl objem vývozu do Ruska.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.