Průzkum pro jaderné úložiště na Žďársku už schválily čtyři obce | E15.cz

Průzkum pro jaderné úložiště na Žďársku už schválily čtyři obce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Čtyři obce už schválily geologický průzkum pro trvalé úložiště jaderného odpadu u Kraví hory na Žďársku. Zbývající tři z celkových sedmi dotčených samospráv se ještě nerozhodly. Jejich zastupitelstva by o návrhu smlouvy se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) měla jednat v nejbližší době.

Správa úložišť průzkum zahájí, jen když bude mít souhlas všech samospráv. Po dobu průzkumu jim dohromady nabízí kompenzaci 8,7 milionu korun ročně. Lokalita Kraví hora leží na území obcí, v nichž žije zhruba 1100 obyvatel. Jde o Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžnou a Sejřek na Žďársku a dvě obce na Tišnovsku - Drahonín a Olší.

Jako první schválilo smlouvu se správou úložišť Olší, a to v polovině minulého týdne. O den později se pro průzkum vyslovila i Střítež. Minulou středu odhlasovali smlouvu zastupitelé Věžné na Žďársku. „Bylo to osm ku jedné,“ uvedla starostka Jana Vrbková. Průzkumu nebude bránit ani Sejřek. „Jako zastupitelstvo jsme to schválili,“ uvedl místostarosta Jiří Švanda.

V úložišti se budou půl kilometru pod zemí skladovat tisíce tun vyhořelého paliva z atomových elektráren. SÚRAO má pro úložiště do konce roku 2018 vybrat dvě lokality, hlavní a záložní. Za vstřícný přístup k průzkumu začal stát loni obcím nabízet peníze jako kompenzaci.

Ve hře je sedm lokalit. U Kraví hory na Žďársku, která mezi ně byla přidána jako poslední, zatím vyjednávání pokročilo nejdál. Je to dáno i tím, že v tomto regionu jsou lidé zvyklí na těžbu uranu. Ani tam ale rozhodování není jednoduché, někde ještě starostové zjišťují většinový názor obyvatel anketami.

Před atomem, za atomem

V jihomoravském Drahoníně byla anketa na počátku měsíce. Hlasování se zúčastnilo 96 voličů, tedy 100 procent. S průzkumem souhlasilo 55 občanů, proti bylo 41. Zastupitelé Drahonína budou o návrhu smlouvy se správou úložišť jednat v pátek.

V Moraveckých Pavlovicích byla anketa v minulých dnech. Pro průzkum bylo odevzdáno 32 hlasů, pět proti. Zastupitelé této obce budou jednat v pondělí. V Bukově na středeční schůzi rozhodnutí odložili, zastupitelstvo se má znovu sejít v nejbližší době. „Máme požadavek na další právní rozbory,“ uvedl starosta Jiří Vrbka. V obci se ještě uskuteční anketa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.