První důkaz: na Šumavě se objevil vlk | E15.cz

První důkaz: na Šumavě se objevil vlk

Snímek vlka na Šumavě z fotopasti organizace ALKA Wildlife
Snímek vlka na Šumavě z fotopasti organizace ALKA Wildlife
• 
ZDROJ: ALKA Wildlife

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekologové mají pravděpodobně první důkaz o výskytu vlka na Šumavě. Dospělého dobře stavěného divokého vlka, asi samce, vyfotili pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko Loučovic. V této lokalitě už dříve zaznamenali rysa ostrovida a losa evropského. Nezisková organizace ALKA Wildlife to oznámila na facebooku. Odborníci se shodují na tom, že podle stavby těla jde o divokého vlka, přestože nemají důkazy DNA.

„Všichni se shodují na tom, že to tak skutečně je. Je to poprvé, co víme, že byl vyfocen divoký vlk, který odnikud neutekl. Ověřovali jsme u našich partnerů v regionu a u odborníků ze Saska, Bavorska a Itálie. Víme, že to je divoké zvíře,“ uvedla manažerka organizace Tereza Mináriková.

Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Loučovic a tři čtvrtě kilometru na jih od lipenské hráze. Podle Minárikové jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi hrází a rakouskou hranicí.

Osamělé zvíře

Odborníci si myslí, že jde o samotného migrujícího jedince. Začátkem února byl jeden migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu dalšího vyfotili v Bavorsku u města Rottal.

„Pokud jde o osamělého jedince, myslím si, že to pro obyvatele Loučovic nebo lidi z okolí vůbec nic neznamená. Vlk je plaché zvíře a bude se spíš držet dál od obydlených míst,“ řekl starosta Loučovic Jan Kubík, který je zároveň myslivec. Proto prý ví, že se v této lokalitě vyskytují rysi nebo losi. „Ale o vlkovi se nikdo z kolegů myslivců nezmínil. Patrně ho tu ještě nikdo neviděl,“ uvedl.

Náš projekt Trans-Lynx přinesl opravdovou senzaci! První důkaz o výskytu vlka na Šumavě! Vyfotili jsme ho na pravém bř...

Posted by Alka Wildlife on 24. březen 2015

Vlk se pomalu začíná šířit do střední i západní Evropy. Podle organizace se šelma vrací do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo. „Máme fotku z levé i pravé strany. Fotopasti jsou rozmístěné v rámci našeho projektu Trans - Lynx, kde primárně sledujeme rysa,“ upřesnila Mináriková. Aby dobře identifikovali rysy, fotí je z obou stran.

V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulosti unikli i nějací vlci ze zahraničních chovů. Podle Minárikové tak doposud nebyl na Šumavě prokázán výskyt divoké populace.

Šelmy se vrací

ALKA Wildlife se zabývá ochranou přírody a výzkumem a ochranou šelem. Projekt Trans - Lynx provádí na Šumavě a v Pošumaví. Podle Minárikové jde o přírodně cenná a neprobádaná území. Ekologové zaznamenali i další vzácné druhy, například poprvé zdokumentovali na fotopasti kočku divokou v Českém lese.

Loni prestižní časopis Science zveřejnil studii, podle níž se do Evropy s úspěchem vrací původní velké šelmy. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu. Šelmy podle vědců nežijí jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji přímo v blízkosti lidských obydlí. Vlk obecný v Evropě obývá 28 zemí v deseti různých populacích, uvedl časopis. Ekologické sdružení Hnutí Duha ale v souvislosti s tím upozornilo, že v Česku většímu výskytu velkých šelem brání ilegální lov.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video