Zeman řekl, proč si vzal za poradce zatčeného exšéfa CEFC | E15.cz

Půlka žaludku a peníze. Zeman řekl, proč si vzal za poradce vyšetřovaného exšéfa CEFC

zst

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Byl to šéf společnosti, která chtěla v Česku významně investovat. Zároveň muž po náročné operaci, po níž mu zůstala jen půlka žaludku. Tak prezident Miloš Zeman zhodnotil svého čínského poradce Jie Ťien-minga, který ho jinak prý příliš neoslnil. Šéf CEFC je v Číně vyšetřován kvůli možné trestné činnosti a Zeman o něm promluvil v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech, v prvním dílu po svém znovuzvolení.

„Já jsem k němu cítil lidské sympatie proto, že má po operaci jen půlku žaludku. To je lidsky nepříjemné,“ reagoval Zeman na dotaz, jakým způsobem ho Jie Ťien-ming oslnil, že se stal jeho poradcem.

„Neoslnil mě, ale byl šéfem společnosti, která tady měla zájem o významné investice, z nichž část už realizovala. Pokud ta společnost CITIC vstoupí do CEFC, věřím, že ten proces bude pokračovat,“ doplnil prezident a nakousl tak problémy kolem firmy, která v Česku vlastní například fotbalovou Slavii nebo pivovary Lobkowicz.

Se svým poradcem se prý setkal asi čtyřikrát, minimálně jednou z toho v Číně. Jednou nebo dvakrát pak také na Pražském hradě. „Před několika dny jsem dostal přátelský dopis od čínského prezidenta, který mě ujistil, že chce pokračovat v ekonomické spolupráci. Nepletu se do toho, kdo je v Číně vyšetřován, stejně jako se neplete čínský prezident do toho, kdo je vyšetřován u nás z hospodářské kriminality,“ prozradil. Předpokládá také, že Ťien-minga vyšetřuje policie a nejde o „politickou čistku“.


Pokračování článku zde >>> 


 

Autor: zst

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video