Rath dorazil k soudu. Necítí se ale dobře, jednání bylo opět přerušeno | E15.cz

Rath dorazil k soudu. Necítí se ale dobře, jednání bylo opět přerušeno

David Rath u soudu (11. května 2015)
David Rath u soudu (11. května 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud dnes přerušil jednání v případu bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce do úterý. Rath dorazil k hlavnímu líčení po úrazu, který se mu stal přede dvěma týdny po pádu z kola. Necítí se údajně dobře a jeho advokát žádá další odročení. Soud v úterý dopoledne dostane znalecký posudek, který má určit, zda Rath může k jednání docházet, nebo by měl zůstat doma.

Rath je v pracovní neschopnosti a údajně podle lékařů má mít klidový režim. Krajský soud zatím přerušil jednání do úterý, protože ještě nedostal lékařský znalecký posudek z minulého týdne. Soudce Robert Pacovský kontaktoval znalce, který uvedl, že posudek zaslal poštou a v úterý by ho již měl soud mít. „S posudkem se pak seznámíme a z toho bude vyplývat další postup,“ uvedl soudce. Podle závěrů znalce se hlavní líčení odročí, nebo bude pokračovat zbylými důkazy.

Rathův advokát Roman Jelínek navrhl, aby soud znalce v úterý také vyslechl. Pacovský to zváží podle obsahu posudku. Rath soudce požádal, aby v úterý nemusel přijít a aby mohl dorazit „operativně“ podle toho, jak rozhodne soud na základě posudku. Cesta z jeho bydliště v Hostivici k soudu je podle něho problematická a neprospívá jeho zdravotnímu stavu. „Je nezbytné, abyste tu byl,“ odpověděl Pacovský. Žalobce Petr Jirát se chystá podat návrh na vzetí Ratha do vazby, pokud se prokáže, že k soudu může docházet.

Rath si při pádu na kladenské cyklostezce údajně zranil rameno a koleno a utrpěl zřejmě i otřes mozku. Na pád si prý nepamatuje, protože byl v bezvědomí. Do nemocnice ho přepravila záchranná služba. K soudu dnes přišel v doprovodu Jelínka i dalšího advokáta Adama Černého. Kulhal a mimo soudní síň nosil černé brýle.

Advokát žádal odročení

Advokát na začátku dnešního jednání navrhl, aby soud jednání odročil, protože jeho klient by měl mít podle lékaře klidový režim. Neschopenka sice není podle judikatury důvodem k odročení, Rath ale údajně není schopen se plnohodnotně účastnit hlavního líčení. Dnes mohl přijít kvůli tomu, že má povolené vycházky.

„Nejsem zdaleka ještě zdráv po tom úrazu. Konečně, jsme tady díky nátlaku, který na mě byl činěn represivními orgány, a různým výhrůžkám,“ dodal Rath. Soudu řekl, že se necítí dobře a soustředění mu vyvolává pískání v uších, bolest hlavy a výpadky paměti. Lékař mu po propuštění z nemocnice nařídil klid, vyvarovat se stresu, namáhavější duševní činnosti a soustředění. Vhodné jsou prý procházky.

Rozdělená kauza

Soud případ v únoru rozdělil do dvou částí kvůli průtahům. Spolu s Rathem se zabývá i další obžalovanou, Lucií Novanskou, která podle obžaloby pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky. V první části kauzy soud udělil v dubnu devíti obviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.

Trestní stíhání Ratha a ostatních se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video