Rath podal v korupční kauze ústavní stížnost | E15.cz

Rath podal v korupční kauze ústavní stížnost

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath podal ústavní stížnost. Směřuje proti rozhodnutím spojeným s vyšetřováním korupce a uvalením vazby. Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Doručení stížnosti dnes potvrdil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Podrobnosti o stížnosti soud zatím nezveřejnil, teprve v úterý ji podle zavedených pravidel dostane na starost některý ze soudců. „Zatím nelze předjímat, kdy Ústavní soud rozhodne,“ řekl Langášek.

Drtivou většinu podobných stížností v „živých“ případech Ústavní soud odmítá. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců.

Podle advokáta Jaroslava Ortmana Rath v kauze nepostupoval správně, protože zatím nevyužil všech řádných možností, jak se proti vazbě bránit. „Ústavní stížnost lze podat až poté, co rozhodnutí o vazbě nabude právní moci. V tomto případě, až by ji potvrdil ústecký krajský soud,“ řekl. Pokud jde o rozhodnutí při vyšetřování, i tam by podle právníka měl poslanec počkat, až bude vyřízena jeho stížnosti podaná státnímu zastupitelství. „Ústavní soud v tomto případě již judikoval, že nebude nahrazovat orgány v přípravném řízení,“ uvedl Ortman.

Ratha policisté zadrželi minulý týden krátce poté, co podle nich převzal sedmimilionový úplatek. Spolu s ním policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Všichni obvinění jsou ve vazbě.

Rath se označil za . Jeho případ prý má politické pozadí. Už v minulých dnech podal Rath standardní stížnosti proti vazbě i stíhání. Podobně postupovali i další podezřelí.

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny bude zřejmě v úterý hlasovat o doporučení, zda má dolní komora umožnit Rathovo stíhání. Rath se zasedání nejspíš osobně zúčastní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.