Rath zůstává ve vazbě, ani počtvrté neuspěl s žádostí o propuštění | E15.cz

Rath zůstává ve vazbě, ani počtvrté neuspěl s žádostí o propuštění

Rath zůstává ve vazbě, ani počtvrté neuspěl s žádostí o propuštění
Poslanec David Rath obžalovaný z korupce přichází 1. října k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Krajský soud v Praze zamítl již čtvrtou žádost bývalého hejtmana a poslance za ČSSD Davida Ratha o propuštění z vazby, v níž sedí již 16 měsíců. Důvodem je obava soudců z případného útěku Ratha. Jeho advokáti si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozhodnutí odvolají k Vrchnímu soudu v Praze.

Soudce Robert Pacovský nicméně uvedl, že „postupem času závažnost obavy ubývá na intenzitě“ a v budoucnu bude možné přijmout za vazbu záruky a Ratha, který je spolu s dalšími deseti lidmi obžalován z korupce, propustit. Zatím to ale prý nejde.

Pacovský nyní neuznal záruky, které Rath uvedl po podání žádosti. Obžalovaný sliboval, že bude chodit do práce a starat se o svého otce, který se zotavuje z vážného zranění páteře.

Nepomohla ani záštita za chování Ratha od čtyř známých osobností – herečky a političky Taťány Fischerové, herce a režiséra Jana Kačera, starosty Hostivic Jaroslava Kratochvíla a bývalého olympionika a reprezentanta v desetiboji Roberta Změlíka.

„S touto zárukou se nelze spokojit, protože tyto osoby by nemusely být způsobilé jej od útěku odradit,“ vysvětlil soudce. Důvody vazby podle Pacovského trvají zejména kvůli důkazům, které jsou ve spisu. „Je zde důvodné podezření, že se skutky staly a mají znaky popsaného trestného činu,“ dodal soudce.

Pacovský uznává, že vazba je krajní řešení, ale musí prý také brát v úvahu vysoký trest, který Rathovi hrozí – až 12 let vězení. To je důvod obavy, že by se chtěl Rath vyhnout po propuštění jak hlavnímu líčení, tak případnému výkonu trestu.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!