Rathova kariéra obrazem: populismus i legendární facka

David Rath

David Rath Zdroj: Profimedia.cz

David Rath byl v poslaneckých lavicích jedním z předních kritiků koaliční vlády
Rath jako hejtman asistoval i při uvedení do provozu nového mamografu v mladoboleslavské nemocnici.
Rath oslavuje vítězství ČSSD v krajských volbách v roce 2008.
Pražskou kancelář středočeského hejtmana, v níž Rath seděl od listopadu 2008, dnes prohledávali policisté.
Rath označil své zadržení za politický útok, policie podle něj zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců. S novináři hovořila jeho mluvčí Berill Mascheková.
10
Fotogalerie
David Rath patří k nejviditelnějším a také nejkontroverznějším politikům ČSSD. Ve sněmovně hojně vystupuje, přičemž často volí ostrá slova; jeho výroky se několikrát musel zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Proslul také svérazným pojetím manželství. "Nejhvězdnějším" momentem jeho kariéry však asi navždy zůstane "výchovný" políček, který mu uštědřil někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek.

V minulosti byl Rath za útočnou rétoriku a údajnou aroganci kritizován i svými spolustraníky. Vysloužil si i fyzický útok od politického oponenta, někdejšího místopředsedy ODS Miroslava Macka.

Politická kariéra Davida Ratha v obrazech:

Rath podle výzkumů veřejného mínění patří i k nejméně oblíbeným hejtmanům. Jeho působení v čele Středočeského kraje je často kritizováno nejen opozicí, ale i například starosty středočeských měst a obcí - v poslední době například kvůli hrozícímu rozvratu systému autobusové dopravy.

Nechtěný „hvězdný okamžik“ Davida Ratha:

V minulosti byl jako hejtman často kritizován například kvůli systému přidělování dotací (mimo jiné proto, že řada dotací putovala do jeho bydliště Hostivice), kvůli populismu a zneužívání krajských peněz ve prospěch ČSSD (proplácení zdravotnických poplatků, využívání krajského měsíčníku) či kvůli spolupráci s kontroverzním investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou.

Rath je ženatý, manželka Eva je internistka, mají spolu dvě děti. Kromě nich má ale ještě nemanželského syna s přítelkyní Renatu Horkou, přičemž údajně střídavě žije u své manželky a u své přítelkyně.

Profil Davida Ratha
Datum a místo narození: 25. prosince 1965, Praha
Vzdělání: Lékařská fakulta Univerzity Karlovy (LF UK), Praha (1990)
Profesní činnost: Jako lékař-internista působil v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, ve Všeobecné nemocnici v Praze a nakonec ve Fakultní nemocnici Praha-Motol. Byl také odborným asistentem na Interní klinice 2. Lékařské fakulty UK v Motole a pracoval v záchranné službě Asociace Samaritánů v Kralupech nad Vltavou. Do června 2008 byl Rath společníkem firmy Paracelsum, nyní je společníkem rodinné firmy 4R s.r.o a má soukromou praxi.

V roce 1995 založil Lékařský odborový klub (LOK) a v jeho čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. V listopadu 1998 se stal prezidentem České lékařské komory (ČLK) a zůstal jím až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005. Na ministerstvo zdravotnictví nastoupil už v říjnu 2005, kdy se stal prvním náměstkem s pověřením řídit úřad.
Politická kariéra: V letech 1991 až 1994 byl členem Občanské demokratické strany, v letech 1996 až 1997 členem strany Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální (SD-SLNS; byl místopředsedou strany) a od roku 2006 je členem ČSSD. Od listopadu 2005 do září 2006 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka (ČSSD). Jako lídr pražské kandidátky ČSSD byl v červnu 2006 zvolen do Poslanecké sněmovny, ve volbách v roce 2010 mandát obhájil. V říjnu 2008 byl zvolen do zastupitelstva Středočeského kraje a v listopadu se stal hejtmanem. Je lídrem ČSSD pro volby do středočeského zastupitelstva, které se budou konat letos na podzim. Od roku 2006 je také členem zastupitelstva v Hostivici. Je stínovým ministrem zdravotnictví ČSSD.