Oleo Chemical - kauza se vrací k soudu | E15.cz

Reorganizace Oleo Chemical se vrací k soudu

Oleo Chemical (ilustrační foto)
Oleo Chemical (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Městský soud v Praze musí v insolvenčním řízení znovu rozhodovat o povolení předjednané reorganizace společnosti Oleo Chemical. Ústavní soud dnes částečně vyhověl stížnostem firem Ravak a Shadbrook Enterprises Limited. Důvodem je formální pochybení soudu první instance - své rozhodnutí dostatečně neodůvodnil.

"Obecně platí, že odůvodnění rozhodnutí je pravidlem; redukce či absence odůvodnění oproti tomu výjimkou," stojí v nálezu. Odůvodnění bylo o to potřebnější, že proti reorganizačnímu plánu zaznělo v insolvenčním řízení mnoho námitek.

Firma Oleo Chemical se chce i nadále držet původního reorganizačního plánu. Zdržení plynoucí ze zásahu Ústavního soudu vnímá jako daň za právní kultivaci insolvenčních řízení v Česku.

"Proto hodláme postupovat identicky jako doposud a věříme, že i přes vynucenou časovou prodlevu celou reorganizaci Oleo Chemical zdárně dokončíme podle připraveného a v současné době schváleného reorganizačního plánu," uvedl v tiskové zprávě člen představenstva Oleo Chemical Jaroslav Jandura.

Ústavní soud v nálezu zrušil konkrétně výrok, ve kterém městský soud jako způsob řešení úpadku povolil reorganizaci, a související výroky o určení znalce, o předložení aktualizovaného reorganizačního plánu a nařízení přezkumného jednání.

Ve zbytku soud ústavní stížnosti odmítl, firma Shadbrook Enterprises Limited neuspěla ani s návrhem na zrušení části insolvenčního zákona. Konkrétně šlo o větu, kvůli které se proti rozhodnutí o povolení reorganizace nedá odvolat.

Městský soud před Vánoci schválil reorganizační plán Oleo Chemical formou fúze s firmou Temperatior. Reorganizace má podle dřívějšího vyjádření firmy zajistit pokračování výroby biopaliv, zachování osmi desítek pracovních míst a nejvyšší možný výnos pro věřitele.

Firma Ravak dlouhodobě reorganizaci kritizovala, označila ji za plán k ovládnutí Oleo Chemical.

Společnost Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie jim poskytl právě příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak. Finanční zdroje se ale nevracely, a Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, ovšem otevřely kauzu mnohem rozsáhlejší. Manažeři Olea tehdy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, a při jejich shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Na celou skupinu se později zaměřila policie a státní zástupce nakonec obžaloval deset lidí včetně Jirounka, Urbánka a Rittiga za to, že ze společnosti údajně vyvedli 20 milionů korun. Soudy nyní řeší několik kauz spojených se společností Oleo Chemical.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video