Sněmovna - Růžička nemusí k soudu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Poslanec Růžička k soudu nemusí, rozhodla Sněmovna

Poslanec Růžička k soudu nemusí, rozhodla Sněmovna
Poslanec ANO Pavel Růžička
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Poslanec ANO Pavel Růžička nyní nebude muset jako radní Postoloprt na Lounsku vysvětlovat před soudem okolnosti údajně nevýhodného prodeje obecního domu. Sněmovna ho dnes v souladu se stanoviskem mandátového a imunitního výboru k trestnímu stíhání nevydala. Růžička čelí obžalobě pro podezření z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku. 

Růžička se sněmovního projednávání věci neúčastnil, z dnešního jednání se kvůli nemoci omluvil. Jeho stanovisko přečetl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (ANO). Růžička v něm krátce případ ze svého pohledu popsal a zdůraznil, že se necítí vinen. Napsal, že podobně jako další zastupitelé čelí šikanóznímu trestnímu stíhání. 

Růžička ve stanovisku uvedl, že o prodeji domu rozhodoval se znalostí místních podmínek a v souladu se zákonem o obcích, což potvrdil posudek ministerstva vnitra. Jediný důkaz státní zástupkyně je podle Růžičky znalecký posudek zadaný policií, který je zpracován na cenu nemovitosti podle vyhlášky, nikoli na cenu obvyklou v daném místě. Pokud by Růžička rozhodoval o prodeji znovu, hlasoval by, jak uvedl, stejně.

Jeho nepřítomnost, stejně jako absence ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), jenž byl rovněž omluven, ale vyvolaly ostrý spor mezi poslanci ODS a hnutí ANO. Občanští demokraté neprosadili návrhy, aby projednávání Růžičkova vydání bylo odročeno. V debatě se ale vyslovovali proti stíháním v souvislosti s rozhodnutími obecních a městských rad a zastupitelstev.

Trestní stíhání Babiše a Faltýnka bude pokračovat

"Jsem přesvědčený, že je špatně, že se rozmohl nešvar laviny trestních stíhání samosprávných rozhodnutí," řekl Martin Kupka (ODS). Podněty podle Ivana Adamce (ODS) dává většinou opozice nebo aktivisté, kteří podle něho mylně soudí, že tím vyřeší politický problém.

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) označila ustanovení trestního zákoníku o nedbalostním porušení povinností při správě cizího majetku za právně "velmi gumové". Její stranický kolega Milan Feranec podotkl, že Růžičkův případ je stejný jako případ bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS), kterého dnes Sněmovna rovněž ke stíhání nevydala, a to v kauze městské karty opencard. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je přesvědčen o tom, že v případě komunálních politiků by Sněmovna měla vyjadřovat neochotu s jejich stíháním za kolektivní rozhodnutí.

Růžičkovo stíhání bude moci po nynějším rozhodnutí Sněmovny pokračovat až potom, co mu poslanecký mandát skončí. V případu figuruje i dalších devět městských zastupitelů. Podle informací ze sněmovní debaty rozhodli o prodeji zanedbaného domu za milion korun zájemci, který jako jediný podal nabídku. Posudek obžaloby vyčíslil hodnotu nemovitosti na o něco málo více než 1,5 milionu korun.

Zeman přijal demisi vlády. Před dalším skládání kabinetu by nemusel od Babiše chtít 101 podpisů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!