Revoluce ve výplatách dávek se blíží | E15.cz

Revoluce ve výplatách dávek se blíží

Česká spořitelna, bankomat
Česká spořitelna, bankomat
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podpora v nezaměstnanosti a prakticky všechny dávky až na důchody a nemocenské. Od konce června se postupně všechny tyto peníze začnou příjemcům posílat přes Českou spořitelnu. K výběrům budou sloužit sKarty neboli karty sociálních systémů.

Česká spořitelna hodlá denně vystavit sedm až deset tisíc karet, do konce roku jich chce úřadům práce dodat na devět set tisíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které je autorem reformy, si od zavedení nového systému slibuje především úspory. Podle ministra Jaromíra Drábka se na provozních nákladech ušetří 20 milionů korun měsíčně, tedy přibližně čtvrt miliardy korun ročně.

Ušetřit by se mělo zejména na poštovném. Speciální web, který Česká spořitelna k sKartám spustila na začátku května, se dokonce tváří, jako by dávky poštou vůbec nebylo možné dostat. To by samozřejmě mohlo způsobit značné komplikace těm klientům sociálního systému, kteří to mají daleko k bankomatům a obchodům s platebními terminály. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová nás však ujistila, že i nadále bude možné dávky poštou dostávat: „Čerpání dávek prostřednictví složenky bude možné, ovšem transfer příjemce dávky si zaplatí.“ Peníze každopádně půjdou nejprve do České spořitelny. Mechanismus, jakým bude příjemce dávek za poslání peněz platit, nám zatím není známý, stejně jako to, zda se bude platit standardní cena složenky.

Jaké dávky by se měly přes sKartu vyplácet

dávky hmotné nouze

● příspěvky na péči

dávky pro zdravotně postižené

přídavky na dítě

příspěvek na bydlení

rodičovský příspěvek

dávky pěstounské péče

porodné

● pohřebné

podpora v nezaměstnanosti

Některé z dávek jsou sice jednorázové, dá se ale počítat, že jejich příjemci budou mít sKartu kvůli jiným dávkám.

Připomeňme ještě, že kromě toho, že má karta sloužit k finančním operacím, má mít podle ministerstva ještě „funkci identifikační“ a „funkci autorizační“. Autorizační funkce má znamenat, že s kartou bude mít příjemce dávek přes internet či bankomat přehled o svých dávkách. Identifikační funkce znamená, že na úřadech práce se budete prokazovat právě sKartou a občanku zřejmě můžete zapomenout doma…

Pro sKartu na úřad práce

První důležitá informace pro všechny, kterých se to týká: nezmatkujte, že nevíte, kdy a kam si pro kartu dojít. Karty se budou vydávat postupně a je na úřadu práce, který karty bude vydávat, aby se s vámi včas spojil a vyzval vás, abyste si u něj kartu vyzvedli. PIN vám k ní dojde poštou.

sKarta: funkce běžné platební karty

S sKartou je možné vybírat peníze z kteréhokoliv bankomatu. Hotovost bude možné vybrat až do výše dávky, kterou vám přizná úřad práce. Pokud pobíráte dávku například ve výši deset tisíc korun, můžete si ji naráz celou vybrat.

Vlastník sKarty s ní samozřejmě může také platit v obchodech. V těch provozovnách, které nabízejí výběr hotovosti na pokladně, takzvaný cash back (Maestro či Mastercard), bude moci využít i tuto službu.

Ke každé dávce máte jeden výběr z bankomatu České spořitelny zdarma, další výběry za šest korun, výběr z bankomatu jiného ústavu 40 (!) korun; za platby u obchodníků je poplatek nulový; cashback je za šest korun.

Jaké typy karet se budou vydávat

● Základní

sKarta Autor: penize.cz

Na kartě bude vaše jméno a příjmení, číslo karty, datum, kdy vyprší její platnost (nastavená je čtyřletá) a na zadní straně i váš vlastnoruční podpis a identifikační číslo v systému Úřadu práce ČR.

● Speciální

sKarta Autor: penize.cz

Držitelům bude sloužit i jako průkaz osoby zdravotně postižené. Kromě shodných údajů jako na základní kartě, na ní navíc bude i druh průkazu, černobílá fotografie držitele, symbol označení osoby se zdravotním postižením a datum jejího narození.

Dostane-li sKartu postižené dítě či člověk, který není způsobilý k právním úkonům, bude mít kartu bez platební funkce. Jeho karta tedy bude plnit pouze funkci průkazu osoby zdravotně postižené. Zákonný zástupce (rodič či opatrovník) pak dostane kartu s platební funkcí a bude moci s penězi nakládat.

sKarta i pro ty, kteří dávky dostávají na účet

sKartu a speciální účet u České spořitelny dostanete i v případě, že dnes vám dávky chodí na váš soukromý účet. Peníze pak můžete prostřednictvím karty posílat na svůj účet. Stačí, když na úřadu práce nebo v bankomatu České spořitelny zadáte jednorázový nebo trvalý příkaz. Tímto způsobem můžete tedy platit i nájem, elektřinu či jiné služby. K jedné dávce je opět jeden bezhotovostní převod zdarma, za další se platí podle sazebníku České spořitelny (od šesti do čtyřiceti korun za jednorázový příkaz, pět korun za trvalý příkaz).

Účet ke kartě není plnohodnotný

Na účet, který vám v České spořitelně ke kartě zřídí, není možné posílat peníze z jiných účtů. Slouží jen pro příjem dávek a jejich čerpání.

sKartou nezaplatíte na internetu a ani s ní nelze vybírat hotovost na pobočkách banky. K účtu sKarty nebude též možné zřídit internetové bankovnictví. Získat informace o zůstatku či provedených transakcích bude možné po přihlášení na portálu www.skontakt.cz.

ilustrační foto Autor: profimedia.cz

Proti zneužívání (s otazníky)

Některé dávky se některým lidem nevyplácejí v hotovosti, ale v poukázkách na nákup zboží. Jde o účelové dávky a lidi, u kterých má úřad pochybnosti, že by peníze použili k jinému účelu než nákupu alkoholu či krmení automatů. Podobnou možnost si stát vyhrazuje i při elektronické výplatě dávek přes Českou spořitelnu: aby nedocházelo ke zneužívání dávek, někteří příjemci účelových dávek s sKartou nevyberou peníze z bankomatů a platit budou moci na terminálech jen v určitých provozovnách. Mezi těmi by neměly být například bary a herny či zlatnictví.

„Zároveň u vázaných dávek, což jsou zejména dávky hmotné nouze, kde je u příjemce riziko zneužití peněz, si nebude možné hotovost z účtu vybrat. Stejně tak jako dosud dostávali takoví klienti například stravenky, nyní budou moci s kartou platit jen za nákup potravin,“ říká k tomu mluvčí Plívová.

Přístup k dávce je bezplatný. Nebo za pěkně mastný poplatek

Česká spořitelna si za většinu služeb nebude účtovat žádné poplatky. Zdarma budou všechny bezhotovostní platby u obchodníků i jeden výběr z bankomatu České spořitelny, nebo jeden bezhotovostní převod ke každé dávce. Pozor ale! – pokud si budete vybírat peníze z bankomatu jiné banky, zaplatíte tučný poplatek – 40 korun.

sKarta Autor: penize.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video