Ropa zdražuje, pomáhá zpráva o poklesu zásob nafty v Evropě | E15.cz

Ropa zdražuje, pomáhá zpráva o poklesu zásob nafty v Evropě

ČTK

Ceny ropy na světových trzích v úterý překonaly počáteční útlum a vzrostly o téměř dvě procenta. Trh reagoval na vzestup cen termínových kontraktů na benzin a topný olej po zprávě o poklesu jejich zásob v Evropě.

Severomořská ropa Brent kolem 19:05 SELČ vykazovala růst o 1,7 procenta na 47,68 USD za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,8 procenta na 45,20 USD. Oba typy ropy tak oživily ze ztrát minulého týdne, kdy klesly pošesté za posledních sedm týdnů.

Evropské rafinerie v červnu zvýšily odběr ropy a výrobu ropných produktů, zásoby nafty a dalších látek ale přesto klesly, ukázaly dnešní údaje organizace Euroilstock. "Říká nám to, že poptávka je celkově o dost vyšší, než se předpokládalo," řekl agentuře Reuters Scott Shelton z makléřské firmy ICAP.

Trh bude nyní sledovat týdenní údaje o vývoji zásob v USA. Analytici podle ankety Reuters předpovídají pokles zásob ropy o 3,2 milionu barelů a naopak nárůst zásob benzinu a dalších ropných produktů.

Ceny zpočátku klesaly kvůli sérii zhoršených cenových předpovědí. Banky BNP Paribas a Barclays snížily své cenové odhady na letošní i příští rok a banka Goldman Sachs předpověděla, že ceny by mohly klesnout pod 40 dolarů za barel.

Ceny ropy jsou nyní zhruba 17 procent pod úrovní začátku letošního roku, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země začaly uplatňovat dohodu na snížení produkce o zhruba 1,8 milionu barelů denně.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.