Ryan: Vydání Nikulina bylo v Praze klíčovou záležitostí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ryan: Jsem potěšen. Vydání Nikulina bylo klíčovou záležitostí, kterou jsem v Praze řešil

ČTK

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ocenil českou vládu za to, že rozhodla o vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Napsal to na twitteru.

„Tento ruský hacker porušil naše zákony. Jeho vydání bylo klíčovou záležitostí, kterou jsem v Praze řešil, a jsem potěšen, že česká vláda dospěla k tomuto rozhodnutí,“ napsal Ryan.

Zprávu o vydání Nikulina uvítal i bývalý americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro. "Skvělé zprávy. Zatčení Nikulina v říjnu 2016 v Praze bylo skvělým příkladem spolupráce mezi FBI a českými složkami... Dnes zvítězila vláda práva," napsal na twitteru. Právě Schapiro byl velvyslancem USA v době, kdy byl Nikulin zatčen. Ve funkci skončil loni po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce.

Podle Schapira po Nikulinově zatčení "Rusko rychle podalo vlastní falešnou žádost o vydání ve snaze, aby byl poslán zpět do Moskvy".

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale byla žádost USA o vydání Nikulina důvodnější.

Nikulin stanul v pátek před soudem v San Francisku. Na dotaz soudce uvedl, že se cítí nevinen. Pokud bude Nikulin odsouzen, hrozí mu více než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu korun).

Diplomatická přetahovaná je u konce. Česko vydalo hackera Nikulina do USA
Chceme se dostat k Nikulinovi, prohlásilo ruské velvyslanectví ve Washingtonu
Náhod u vydání Nikulina je moc, říká Mynář. Pelikán prý zařadil právní systém na úroveň Bangladéše
Pelikán: Mynář má o Nikulinovi špatné informace. Na americké letadlo pro vězně se ptejte na letišti
Jsem nevinný, prohlásil u soudu v San Francisku ruský hacker vydaný z Česka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!