Ryan: Jsem potěšen. Vydání Nikulina bylo klíčovou záležitostí, kterou jsem v Praze řešil

Paul Ryan při tiskovce v novinářském atriu společně s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO)

Paul Ryan při tiskovce v novinářském atriu společně s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) Zdroj: Foto Blesk - Michal Protivanský

Paul Ryan při návštěvě Česka: S Vondráčkem ve Sněmovně
Ruský hacker Jevgenij Nikulin.
Vězeňská stráž u českého soudu při jednání o odvolání Jevgenije Nikulina
4
Fotogalerie

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ocenil českou vládu za to, že rozhodla o vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Napsal to na twitteru.

„Tento ruský hacker porušil naše zákony. Jeho vydání bylo klíčovou záležitostí, kterou jsem v Praze řešil, a jsem potěšen, že česká vláda dospěla k tomuto rozhodnutí,“ napsal Ryan.

Zprávu o vydání Nikulina uvítal i bývalý americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro. "Skvělé zprávy. Zatčení Nikulina v říjnu 2016 v Praze bylo skvělým příkladem spolupráce mezi FBI a českými složkami... Dnes zvítězila vláda práva," napsal na twitteru. Právě Schapiro byl velvyslancem USA v době, kdy byl Nikulin zatčen. Ve funkci skončil loni po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce.

Podle Schapira po Nikulinově zatčení "Rusko rychle podalo vlastní falešnou žádost o vydání ve snaze, aby byl poslán zpět do Moskvy".

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale byla žádost USA o vydání Nikulina důvodnější.

Nikulin stanul v pátek před soudem v San Francisku. Na dotaz soudce uvedl, že se cítí nevinen. Pokud bude Nikulin odsouzen, hrozí mu více než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu korun).