Salačová z kauzy Rath: Část zisku jsem chtěla dát na volby. ČSSD o tom neví | E15.cz

Salačová z kauzy Rath: Část zisku jsem chtěla dát na volby. ČSSD o tom neví

Ivana Salačová
Ivana Salačová
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) dnes soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět ČSSD na krajské volby 2012. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ale nemá informace o tom, že by Salačová někdy straně darovala peníze. Mohla by tak učinit jen písemnou smlouvou, která by byla zveřejněna, uvedl Sobotka..

Vyjádření Salačové přišlo jako komentář k policejním odposlechům, které v případu přehrává Krajský soud v Praze. Uvedla, že nešlo o jasně stanovenou částku.

„Zmínila jsem se, že se vzdám části zisku, aby měli něco na volby, ale neznamenalo to, že budu přispívat na volby nějakou částkou předem určenou,“ prohlásila Salačová, o níž Rath již dříve hovořil jako o člověku, který se mohl zapojit do shánění peněz na kampaň.

ČSSD: Dar od Salačové nemáme

„Přispět by mohla podle našich pravidel pouze formou písemné darovací smlouvy, se kterou by musela ČSSD souhlasit. Tato smlouva by byla následně automaticky zveřejněna. Pokud vím, žádný takový dar ČSSD nikdy neobdržela. V současné době by navíc takový dar procházel transparentním účtem,“ reagoval Sobotka.

Místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Martin Starec odkázal na přehled darů a výroční zprávu dostupnou na webu strany.

Salačová také uvedla, že částem odposlechů, které jsou lépe slyšitelné, nemusí nezasvěcený člověk rozumět, a pokusila se je vysvětlit. Rath si dnes stejně jako v úterý, kdy soud odposlechy začal přehrávat, stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu a nesrozumitelnost.

V úterý v reakci na jeden z nich řekl, že ho současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová v souvislosti krajskými volbami varovala před údajně chystanou diskreditační akcí proti sociální demokracii. Benešová to dnes potvrdila, varování však podle ní bylo obecné a netýkalo se pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové. Za Rathovými slovy prý může být snaha ministryni ublížit.

Záznam ze schůzky Salačová Pancová

Dnes přehrávaný záznam se týkal schůzky Salačové s další obžalovanou, Kateřinou Pancovou v její ředitelské kanceláři v kladenské nemocnici v prosinci 2011. „Byla jsem na návštěvě u paní doktorky, ukázala mi tabulku, která byla nesrozumitelná,“ řekla podnikatelka.

V dokumentu prý byl rozpočet na opravu Buštěhradu. Salačová soudu také zmínila, že podepsala smlouvu s firmou Konstruktiva Branko. „Ze zisku se máme dělit 70 na 30, byla to gentlemanská dohoda,“ dodala. Manažer firmy Pavel Držďanský je také mezi obžalovanými.

V dalších záznamech bylo například slyšet, jak Pancová rozebírá se svým přítelem Petrem Kottem, který s ní a Rathem patří v kauze mezi hlavní obžalované, například postupy týkající se nákupu akcií a zlata. S jiným člověkem se také bavila o provozu nemocnice.

Pancová soudu řekla, že se jednalo o standardní poradu s náměstkem nemocnice. Bavili se podle ní o stavebních pracích placených z dotací Evropské unie. „Byla to provozní porada, které jsme měli téměř obden,“ dodala.

Rath s Kottem nerozumí, žalobce ano

Rath s Kottem soudu opakovaně namítali, že odposlechům není rozumět. Rath také uvedl, že některé nahrávky neodpovídají jejich přepisu, který současně s poslechem může číst. „Ačkoliv v přepisu se zmiňuje mé jméno, nic takového nezaznělo,“ dodal.

Řekl také, že témata, o kterých se lidé na záznamech baví, nemusely nic znamenat. „Jedna věc je, jestli se někdo s někým sejde a povídá se. Nemusí to odpovídat realitě, tedy jak se to promítlo ve skutečnosti. Já říkám, že nepromítlo,“ řekl exposlanec.

Žalobce Petr Jirát považuje policejní odposlechy za hlavní důkaz a je přesvědčen o jejich významu. Podle něj je vše důležité srozumitelné a také přepisy odpovídají nahrávkám. Navíc se prý zatím jedná o první odposlechy a nejdůležitější prý budou na řadě postupně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video