Schodek může být letos nižší než 4,6 procenta HDP, věří Nečas | E15.cz

Schodek může být letos nižší než 4,6 procenta HDP, věří Nečas

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Marek Podhora

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schodek státního rozpočtu bude letos možná ještě nižší než vládou stanovený cíl 4,6 procenta hrubého domácího produktu. V diskusním pořadu Partie televize Prima to dnes řekl premiér Petr Nečas. Odmítl také kritiku předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že vláda nedokáže vybírat daně.

„To, že se objevují problémy s výběrem daní, je běžná věc, počkejme si ale na závěrečnou bilanci na závěr roku,“ uvedl premiér. Reagoval tak na Sobotkova slova o údajné neschopnosti vlády vybírat daně. „V srpnu byl schodek stejně špatný jako před rokem, vláda není schopná vybrat daně a obáváme se, že situace může být ještě horší,“ uvedl šéf sociální demokracie.

„Loni byl plánován deficit rozpočtu na 5,3 procenta HDP, skutečnost byla 4,8. Věřím, že letos opět dojde ke snížení, takže vláda svůj závazek postupného snižování rozpočtového definitu splní, kontroval Nečas.

To, že se vláda vydala správnou cestou, podle premiéra dokládá i nedávné zvýšení ratingu České republiky agenturou Standard & Poor's.

„Finanční trhy politice této vlády věří, vede k restrukturalizaci veřeného sektoru a úsporám v personálních výdajích, proto jde o dlouhodobě udržitelná opatření,“ uvedl Nečas. Hrozbou, se kterou se musí Česko vypořádat je globální konkurenceschopnost.

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy korun. Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

Celkové příjmy meziročně klesly

Hlavním důvodem schodku ke konci srpna jsou podle ministerstva financí meziročně nižší celkové příjmy o 0,6 procenta, zatímco rozpočet po změnách počítá s růstem o 6,9 procenta.

Výběr daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení byl sice meziročně vyšší o 16,9 miliardy korun, to ale bylo negativně kompenzováno meziročním poklesem ostatních příjmů o 20,7 miliardy korun. Z toho představoval 12,3 miliardy korun pokles u transferů přijatých z rozpočtu Evropské unie.

Konvergenční plán vlády počítá s deficitem veřejných financí pro příští rok ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu, pro rok 2013 s deficitem 2,9 procenta HDP a pro rok 2014 s deficitem 1,9 procenta HDP. Cílem vlády je dosáhnout do konce roku 2016 vyrovnaných veřejných rozpočtů. Loni činil deficit 4,7 procenta hrubého domácího produktu.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video