Slovensko podepsalo dohodu s EIB o úvěru na 350 milionů eur | E15.cz

Slovensko podepsalo dohodu s EIB o úvěru na 350 milionů eur

eurové bankovky
eurové bankovky
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko podepsalo s Evropskou investiční bankou (EIB) dohodu o úvěru ve výši 350 milionů eur (9,5 miliardy korun). Peníze bude moci země použít na spolufinancování nákladů na infrastrukturní projekty, které finančně podpoří EU v rozpočtovém období let 2014 až 2020.

„Tento úvěr je dobrým příkladem toho, jak efektivně spojovat naše zdroje s fondy Evropské unie. Přispěje to k vytvoření bezpečnějšího a plynulejšího dopravního systému, zejména železnic,“ uvedl viceprezident EIB László Baranyay, který dohodu o půjčce podepsal spolu se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem.

Zdroje od EIB využije Bratislava na budování chybějících úseků hlavní železniční a silniční sítě, obnovu vozového parku železnic a tramvají ve městech, jakož i na modernizaci regionálních silnic. „Tuto smlouvu budeme moci využít tehdy, pokud bude (úvěr) levnější než naše financování na trzích. Je to pro nás záruka, že se v každém případě budeme moci dostat k penězům, pokud by se cokoliv stalo na finančních trzích,“ řekl novinářům Kažimír.

Kažimír: Tuto smlouvu budeme moci využít tehdy, pokud bude (úvěr) levnější než naše financování na trzích

Zmiňovaná půjčka je součástí schváleného úvěru EIB pro Slovensko v celkovém objemu téměř 670 milionů eur. Jde v pořadí o čtvrtý úvěr na spolufinancování projektů s podporou fondů EU, v minulosti EIB na tento účel poskytla Slovensku dohromady téměř dvě miliardy eur.

Od roku 1993, kdy EIB zahájila poskytování půjček Slovensku, banka vyčlenila pro zemi 6,6 miliardy eur. Tato částka odpovídá zhruba devíti procentům loňského výkonu slovenské ekonomiky. EIB vlastní členské země EU. Mezi její hlavní obchodní aktivity patří poskytování dlouhodobých investičních úvěrů zejména na rozvoj infrastruktury.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video