Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek má být 100 miliard | E15.cz

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek má být 100 miliard

Ministr financí Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny
Ministr financí Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koaliční vláda Bohuslava Sobotky prosadila ve Sněmovně svůj první státní rozpočet. Schodek se příští rok sníží o 12 miliard na rovných sto. Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, většinu ostatních pozměňovacích návrhů na přesuny peněz zamítli. Opozice rozpočet zkritizovala. "Je to typicky projídací rozpočet. Není to rozpočet, který by myslel na budoucnost ČR," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pro rozpočet hlasovalo 106 poslanců, 48 jich bylo proti. Hlasovala pro něj celá vládní koalice, opozice byla proti kromě KSČM, která se zdržela. Z opozičních poslanců hlasoval pro rozpočet pouze Jaroslav Holík z klubu Úsvitu.

Sněmovna schválila návrh předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka a přidala 250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích. Stejně tak Sněmovna schválila návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) na přesun 200 milionů korun z dávek státní sociální podpory na investice v sociálních službách. Poslanci také přidali šest milionů korun na řešení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu nebo 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu.

Naopak neprošel například návrh na přesun jedné miliardy korun do sportu, na přesun 400 milionů korun na obnovu kulturních památek nebo přidání více než 44 milionů korun na hudební festivaly.

Zeman o své zahraniční cesty nepřijde

Většina poslanců odmítla i návrh, který odebíral prezidentu republiky 1,5 milionu korun na zahraniční cesty a přesouval je na ministerstvu školství na protidrogovou politiku. Ministerstvo dopravy nedostane 355 milionů navíc na poplatky na programy Evropské kosmické agentury a Technologická agentura nedostane 525 milionů navíc na výzkum. Neprošel ani návrh místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové, která chtěla přidat 300 milionů korun na filmové pobídky.

Poslanci vládní koalice v dílčích hlasováních podpořili jen ty přesuny peněz v rozpočtu pro příští rok, na nichž se koalice dohodla. Přesto zazněl kritický hlas od poslance vládní ČSSD Milana Urbana. Řekl, že projednávání rozpočtu je možné zjednodušit, protože už k tomu nebudou třeba sněmovní výbory, ale bude stačit jen koaliční rada. Právě koaliční rada dnes ráno rozhodla, že koalice nepodpoří většinu pozměňovacích návrhů, a to ani takové, které podpořil rozpočtový výbor.

Příjmy rozpočtu se mají proti letošnímu schválenému rozpočtu zvýšit z 1,099 na 1,119 bilionu korun a výdaje z 1,211 na 1,219 bilionu korun. Schodek rozpočtu mají pokrýt především státní dluhopisy.

Babiš: Schodek 100 miliard je úspěch
Špičky koalice považují schválení rozpočtu za úspěch. „Jsem rád, že už 10. prosince máme jasno, jak bude rozpočet vypadat,“ řekl novinářům Sobotka. Rozpočet podle něj umožní naplnit vládní priority, mezi které patří mimo jiné investice do infrastruktury, valorizace důchodů či snížení DPH na léky. „Přerušujeme dlouhou řadu rozpočtů založených na plošných škrtech,“ uvedl ministerský předseda.
Ministr financí Babiš považuje za úspěch, že se podařilo udržet schodek ve výši 100 miliard korun. „Měl jsem co dělat, abych to ustál,“ řekl s odkazem na další požadavky koaličních partnerů Babiš. Doufá, že stejně jako v letošním roce, kdy konečný deficit bude zhruba o 32 miliard nižší než ten schválený, se mu podaří i příští rok schodek snížit.

Rostou výdaje na provoz státu, upozornila opozice

Rozpočet před schválením zkritizovala opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy vláda snížial objem peněz na investice a na vědu a výzkum, naopak rostou výdaje na provoz státu. Kabinet prý místo investic všechno rozdá. „Vláda si bere i kus budoucnosti,“ řekl.

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa zas není možné očekávat, že návrh hospodářského plánu podpoří růst. Rozpočet je postaven na zákonech schválených v posledních sedmi letech, které otevírají nůžky mezi „horními deseti tisíci“ a zbytek společnosti, dodal Filip.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítl s tím, že vláda chce lépe bojovat s karuselovými obchody a vybírat víc peněz na daních.

Vláda zhoršuje veřejné rozpočty, stěžoval si Kalousek

Předseda poslanců TOP 09 a Starostů a exministr financí Miroslav Kalousek si postěžoval na to, že Babiš podle něho neodpověděl v předcházejících kolech projednávání rozpočtu na dotazy opozice. Chtěl vysvětlit, proč je nezbytné zhoršovat stav veřejných rozpočtů proti předcházejícím létům.

„Nevím, jaká čísla čte pan Kalousek,“ podotkl k tomu Babiš. Státu se podle něho letos podaří snížit meziročně absolutní zadlužení asi o 20 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video