Snížení valorizace důchodů je podle ANO protiústavní. Ve středu budou jednat s Pavlem | e15.cz

Snížení valorizace důchodů je podle ANO protiústavní. Ve středu budou jednat s Pavlem

luc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Představitelé hnutí ANO chtějí ve středu na schůzce s prezidentem Petrem Pavlem mluvit o možné protiústavnosti snížení mimořádné valorizace důchodů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Možnou protiústavnost rozhodnutí považují za důležitější aspekt než dopady valorizace na státní rozpočet.

První schůzka ANO s novým prezidentem k valorizaci důchodů už proběhla a podle Havlíčka byla velmi racionální. Ve středu bude chtít zdůrazňovat, že zákon o snížení valorizace je retroaktivní, a tudíž protiústavní. Za problematické považuje i jeho projednání v legislativní nouzi. Havlíček zdůraznil, že pokud Pavel novelu podepíše a Ústavní soud ji odmítne, hrozí Česku blamáž.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákon i jeho přijetí hájil. Vláda podle něj ke kroku přistoupila, jakmile získala informace o lednové inflaci, na základě kterých nárok na mimořádnou valorizaci vznikl. Připomněl také, že opozice odmítla možnost projednání zákona při zkrácení projednávacích lhůt. Kabinet je podle Rakušana připraven i na situaci, že by Pavel zákon nepodepsal.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Rakušan také vyčetl Havlíčkovi, který byl členem předchozí vlády Andreje Babiše (ANO), že minulý kabinet k žádné reformě důchodů nepřistoupil. Podle něj proto musí řešit situaci současná vláda. Podoba reformy zatím není připravená, o jednotlivých aspektech jednají odborné týmy koaličních stran, řekl Rakušan. Až koalice najde dohodu, chce o návrhu jednat s opozicí.

Autor: luc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery