Sociální demokracie loni hospodařila s obrovskou ztrátou | e15.cz

Sociální demokracie loni hospodařila s obrovskou ztrátou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hospodaření ČSSD skončilo v minulém roce se ztrátou 180,2 milionu korun. Bez půjčky, kterou si sociální demokraté vzali po rozsudku, podle něhož měla strana někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 338 milionů korun, by ztráta činila 61,9 milionu korun, dodal.

"Naše účetní jednotka zaúčtovala s ohledem na rozsudek městského soudu a dovolání takzvanou dohadnou položku pasivní ve výši 118,3 milionu korun," řekl ekonomický ředitel strany Martin Starec (ČSSD).

Výše podle něj byla stanovena po právní a ekonomické analýze, která posoudila pravděpodobnost a dopady možného rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Altnerovi loni na jaře soud přiznal téměř 338 milionů korun v soudním sporu s ČSSD, kterou dříve zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD peníze i přes právní moc rozsudku odmítala zaplatit a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Bývalý advokát loni v listopadu zemřel. "Dohadná položka pasivní neznamená, že to byl výdaj. Sociální demokracie tyto prostředky nevydala," uvedl Starec. ČSSD se podle výroční zprávy loni v dubnu dohodla s bankou na úvěru 338 milionů korun, do konce roku ho ale nečerpala.

Výnosy sociální demokracie loni činily 190,3 milionu korun, náklady byly 370,5 milionu, uvedl Starec. ČSSD podle Starcovy zprávy pro nedávný sjezd strany počítala s tím, že v roce 2016 bude hospodařit se ztrátou 26,74 milionu korun.

Náklady na provoz a činnost strany dosáhly loni 80 milionů korun, mzdy 134 zaměstnanců činily 58 milionů korun. Na krajské a senátní volby, které byly v říjnu, sociální demokraté vynaložili 114 milionů korun. Na darech strana vybrala 17,7 milionu korun.

Skladbu dárců ovlivnily volby. Nejštědřejším byl nynější plzeňský hejtman a bývalý generální ředitel plzeňské firmy Škoda Transportation Josef Bernard s příspěvkem 931 tisíc korun. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek přidal do stranické pokladny ČSSD 175 tisíc korun.

V současnosti již bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek přispěl 50 tisíci korunami, stejnou částku poslala stranické centrále většina ministrů i premiér Bohuslav Sobotka. Víc investovali do strany během voleb, které pro ně ale neskončily vítězstvím, exhejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (150 tisíc korun), starosta Blanska Ivo Polák (111 tisíc korun), exsenátor Zdeněk Škromach (108 tisíc korun) a také nyní už bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (212 tisíc korun).

Letos počítá ČSSD s vyrovnaným rozpočtem, výnosy i náklady by měly dosáhnout 237 milionů korun, uvedl Starec ve zprávě pro sjezd. Ve zprávě se hovořilo v souvislosti s minulým rokem o ztrátě kolem 51 milionů, neobsahovala však ještě přesná čísla ze závěru roku 2016 a dohadnou položku, o které Starec informoval dnes.

Podívejte se na plamenný projev Lubomíra Zaorálka na nedávném sjezdu strany:EMBED_OFF

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video