Soud: Dalík chtěl úplatek za nákup pandurů pro někoho z vlády | e15.cz

Soud: Dalík chtěl úplatek za nákup pandurů pro někoho z vlády

Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,
Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lobbista Marek Dalík žádal úplatek v kauze nákupu obrněných vozidel Pandur pro někoho z vrcholných představitelů vlády, uvedl v odůvodnění nepravomocného rozsudku pražský městský soud. Předsedou vlády byl tehdy Dalíkův známý Mirek Topolánek (ODS), soud ale žádné konkrétní jméno nezmínil. Únorový rozsudek poslal lobbistu na pět let do vězení za korupci, Dalík se odvolal.

Za pokračování nákupu pandurů pro českou armádu si bývalý Topolánkův poradce Dalík řekl podle rozsudku na neformální schůzce se zbrojaři v listopadu 2007 o 18 milionů eur (půl miliardy korun). Předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová uvedla už při ústním odůvodnění svého rozhodnutí, že Dalík žádal úplatek na příkaz někoho jiného a že „okruh osob, které přicházejí v úvahu, je poměrně úzký“.

V písemné podobě verdiktu byla konkrétnější. Podle ní je zřejmé, že Dalík nechtěl peníze pro sebe, ale pro toho, kdo mohl zařídit, aby dodávka pandurů pokračovala. „Je jednoznačné, že to musel být někdo z vrcholných představitelů vlády, tedy osoba v postavení veřejného činitele, která mohla ovlivnit výsledek pokračování v projektu Pandur II,“ citovaly servery Lidovky.cz a ihned.cz Čeplovou.

Soudkyně konstatovala, že se zatím nepodařilo zjistit, kdo z vlády to mohl být, je ale přesvědčena, že lobbista dostal pokyn od konkrétní osoby. „Z logiky věci vyplývá, že okruh těchto osob je značně omezený,“ zopakovala.

Dalíkův úkol

Upozornila také, že za tehdejší vládu byl na schůzce, kde se měly projednávat technické parametry tendru na nákup pandurů, náměstek ministryně obrany Martin Barták. „Z toho vyplývá, že pokud byl (Dalík) na schůzky někým poslán, musel mít specifický úkol, a to, aby si řekl o úplatek,“ dodala.

Za pomoc k přijetí úplatku uložil soud Dalíkovi vedle pětiletého odnětí svobody také peněžitý trest ve výši pěti milionů korun. Pokud by lobbista částku nezaplatil, má jít do vězení na další dva roky. Dalík vinu odmítá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery