Soud: Janouškův trest nelze odložit, přerušení může navrhnout věznice | E15.cz

Soud: Janouškův trest nelze odložit, přerušení může navrhnout věznice

Roman Janoušek
Roman Janoušek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odklad trestu lobbisty Romana Janouška podle pražského městského soudu nepřichází v úvahu, protože lobbista už nastoupil do vězení. Přerušení výkonu trestu může navrhnout věznice, v níž si Janoušek trest odpykává. Informovala o tom mluvčí soudu Markéta Puci. Proces, v němž se rozhoduje o přerušení výkonu trestu, je pak poměrně složitý.

Janoušek, kterému soudy uložily 4,5 roku odnětí svobody za sražení ženy autem, nastoupil v úterý do brněnské věznice, v jejímž areálu je nemocnice. Předtím v pátek požádal pražský městský soud o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů.

Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku.

Rozhodne věznice a soud v Brně

Soud se žádostí o odklad zabýval dnes. Soudce Tomáš Kubovec došel k závěru, že o odkladu výkonu trestu už rozhodovat nemůže. Možné je pouze přerušení trestu.

„Příslušná věznice může případně přerušení navrhnout příslušnému soudu,“ uvedla Puci s tím, že tímto příslušným soudem už nebude pražský městský soud, ale soud, v jehož obvodu bude Janoušek vykonávat trest.

Mluvčí věznice v Brně-Bohunicích Dana Krejčířová odmítla k Janouškovi cokoli sdělit. Návrh na přerušení výkonu trestu může ošetřující vězeňský lékař podat vedení věznice s tím, že není schopen vězni poskytnout odpovídající zdravotní péči.

Návrh pak zváží vedení věznice, a pokud s ním souhlasí, předá jej k dalšímu projednání do Prahy na odbor zdravotnictví generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Teprve jeho pracovníci rozhodují o tom, zda bude podán soudu návrh na přerušení výkonu trestu.

„V obecné rovině lze říci, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je v podstatě vězeň ohrožen na životě,“ uvedla Krejčířová. Zdůraznila, že brněnská vězeňská nemocnice je moderní a zdravotní péči vězňům zajišťuje i ve spolupráci s většinou civilních nemocnic v Brně.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku. Projevil také snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Janoušek byl označován za šedou eminenci pražské politiky
- Narodil se 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník. Podle médii působil například v hotelu na pražském Tylově náměstí, kde se potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 90. letech vystudoval práva a v roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.
- Už v 80. letech si přivydělával jako trenér tenisu a vyhledával v Československu umělecké předměty pro německé zájemce. „Nebylo to nic nelegálního, prostě jsem chodil do starožitnictví a hledal pro ně určité věci,“ řekl Janoušek nedávno časopisu Reflex. Po revoluci začal podnikat v realitách a vyhrál výběrové řízení na provozování kina Blaník na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. Tehdy se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl před vstupem do politiky známým odborníkem na drogovou problematiku.
- O nadstandardních stycích mezi Janouškem a primátorem Bémem spekulovala média mnoho let. V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes odposlechy, které byly pořízeny v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s tehdejším primátorem Bémem. Podle deníku měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu.
- O Janouškovi, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako „politického podnikatele“, se psalo jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty. Podle médií ale Janouškův vliv v poslední době značně klesl.
- Kromě primátora Béma měl Janoušek kontakty i na další významné osoby české politiky a byznysu. Janoušek byl například jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje z počátku roku 2011, kam kromě něj letěli tehdejší šéf elektrárenské firmy ČEZ Martin Roman, předseda vlivného rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS), generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a ředitel plzeňské Škody Transportation Tomáš Krsek.
- Janoušek měl blízké vztahy také k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi, jehož od loňského roku stíhá policie. Podle kriminalistů totiž nedal pokyn k řádnému objasnění podezření z praní špinavých peněz, které se týkalo právě Janouška.
- V minulých letech Janoušek zasedal v orgánech řady společností, včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Na ni média upozornila kvůli údajně podezřelým zakázkám od Všeobecné zdravotní pojišťovny a Lesů ČR. V současné době Janoušek není podle obchodního rejstříku v orgánech žádné společnosti.
- Loni se v tisku objevily informace o tom, že Janoušek prostřednictvím firem Chambon a Kardio Port vydělal stamiliony na podezřelých zdravotnických zakázkách. Podle médií policie prověřuje rovněž zakázky na opravy přehrad pro podnik Povodí Vltavy.
- Podle spekulací před lety výrazně finančně podpořil rodící se stranu Věci veřejné. Janoušek i představitelé strany to ale vždy popírali.
- Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové (nyní Nečasové), šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády vedl loni v červnu k pádu Nečasova kabinetu.
- Počátkem letošního září provedla policie domovní prohlídku v Janouškově vile u chorvatského Zadaru. Policisté si z nemovitosti odnesli blíže neurčené dokumenty.
- Před soudem stanul Janoušek kvůli dopravní nehodě z března 2012. Podle žalobce svým autem v opilosti srazil ženu, za což byl obviněn z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Soud koncem letošního dubna Janouška poslal do vězení na tři roky za ublížení na zdraví a pět let mu zakázal řídit. V polovině září mu odvolací soud trest odnětí svobody prodloužil na 4,5 roku a zákaz řízení na sedm let.
- Začátkem loňského roku Janoušek postoupil operaci hlavy. Podle informací médií mu lékaři odstranili krevní sraženinu, kterou si způsobil o rok dříve při úrazu na lodi. Kvůli údajným zdravotním problémům po operaci a možnosti, že se bude muset podrobit novému operačnímu zákroku, žádal Janoušek o odklad nástupu trestu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video