Soud s Rathem: Salačová vypovídala proti ostatním. Opět byla dusná atmosféra | E15.cz

Soud s Rathem: Salačová vypovídala proti ostatním. Opět byla dusná atmosféra

ČTK
vag

Krajský soud v Praze ükončil třetí den soudu výslechem podnikatelky Ivany Salačové v kauze exhejtmana Davida Ratha a dalších deseti lidí viněných z korupce. Na programu byly také dotazy advokátů. Salačová se jako jediná přiznala ke korupci a má v obžalobě pozici spolupracující obviněné, proto by mohla dostat nižší trest.

Stejně jako ve čtvrtek i dnes panovala v soudní síni napjatá atmosféra, protože obhájci se snažili najít rozpory v předchozích třech výpovědích Salačové.

Zaměřil se na ně zejména advokát Filip Svoboda, jenž v kauze obhajuje Pavla Drážďanského, šéfa firmy Konstruktiva Branko, která vyhrála soutěž na opravu zámku Buštěhrad. Soudce Roberta Pacovského několikrát požádal o přehrání telefonních záznamů, což mu soud neumožnil. Dojde na to prý v budoucnu. Právník je tedy četl.

Obhájce se ptal Salačové na komunikaci s manažerem firmy Pozemní a vodní stavby Vladimírem Kančevem. Salačová o něm již dříve vypověděla, že s ním domlouvala fiktivní faktury pro svou firmu Fisa ohledně opravy zámku: firma nic neudělala, pouze dostala peníze.

Řadu otázek má každý z advokátů, týkají se stavebních detailů ohledně Buštěhradu a tabulek, v nichž byly jednotlivé rozpočty pro firmy. Salačová například uvedla, že přímo do zadávací dokumentace nezasahovala.

Výslech provázejí také námitky soudce. Třeba advokátku Kristýnu Oberfalcerovou, která obhajuje Václava Kovandu, šéfa odštěpného závodu Roztoky firmy Pohl, několikrát napomenul, že klade otázky na skutečnosti, o kterých již byla řeč. U některých otázek ohledně firem účastnících se pochybných výběrových řízení využila Salačová práva nevypovídat.

Zatýkání začalo loni v květnu
Poslance a dnes již bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha zadrželi kriminalisté loni v květnu na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by vzal úplatek. Obvinění odmítají i exposlanec Petr Kott a jeho partnerka a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Trojice dosud sedí ve vazbě. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

Výslech Salačové začal již ve čtvrtek, kdy měl původně vypovídat Rath, ale omluvil se kvůli únavě. Výslech trval celé odpoledne. Žalobce Petr Jirát ve čtvrtek uvedl, že je zatím s promluvou Salačové spokojený a považuje pozici obžaloby za silnou, protože podnikatelka prý svou výpovědí některé z obžalovaných usvědčuje.

Salačová popisovala například mechanismy, jak se nastavovala výběrová řízení v případě opravy zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice tak, aby je vyhrála předem určená firma.

Podle ní byl projekt rekonstrukce zámku odhadován na 200 milionů korun. Přičemž exposlanec Petr Kott a bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, kteří jsou spolu s Rathem hlavními aktéry kauzy, ovšem požadovali provizi 20 až 24 milionů korun. Její zaplacení si měla Salačová rozdělit půl na půl s Drážďanským z Konstruktivy Branko.

Všechen byznys, který se kdy točil kolem Davida Ratha

Autor: ČTK, vag
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!