Soud: Volba zastupitele na Praze 13 neplatí, komise mu přidala hlasy | E15.cz

Soud: Volba zastupitele na Praze 13 neplatí, komise mu přidala hlasy

Senátní volby 2014
Senátní volby 2014
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Okrsková komise Prahy 13 mu připsala 109 hlasů, on jich ale ve skutečnosti získal jen 11. Volba zastupitele Miroslava Mengera je tak neplatná, rozhodl Městský soud v Praze. Volbu Mengera, který kandidoval za KSČM na devátém místě, napadl přímo zástupce komunistické strany. V Praze 13 vyhrála ODS, městskou část povede spolu s ANO a ČSSD. Komunisté mají dva zastupitele.

„Počet 109 hlasů je tedy nesprávný a neodpovídá předloženým hlasovacím lístkům, tedy počtu hlasů fakticky odevzdaných voliči,“ píše se v usnesení soud. Menger by se tak nestal zastupitelem, „nepřeskočil“ by kolegy na kandidátní listině před sebou. Místo něj mandát získá druhý na kandidátce Luboš Petříček.

„Zjistili jsme, že v jednom volebním okrsku volby neodpovídala situaci. Ostatní kandidáti tolik preferenčních hlasů nedostali,“ řekl Michal Drobílek z Okresního výboru KSČM Praha 5, který žalobu na volby podal. Menger podle něj požádal o vystoupení ze strany.

„Soud považuje za potřebné zdůraznit, že se nezabýval dopadem zjištěné nesprávnosti na celkový výsledek voleb, neboť neplatnost nebyla navrhovatelem namítána,“ píše se dále v usnesení soudu. Před vyřízením žaloby městským soudem se nemůže sejít ustavující zastupitelstvo a zvolit starostu a další členy vedení města.

Volby v Praze 13 vyhrála ODS se ziskem 20,01 procenta hlasů. Druhé skončilo ANO, třetí byla TOP 09. Do zastupitelstva se dostali ještě zástupci stran Zelení a Piráti pro Prahu 13, ČSSD a KSČM. Koalici vytvoří ODS, ANO a ČSSD, starostou bude i nadále David Vodrážka (ODS).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video