USA darují Česku šest bojových vrtulníků a dva transportní | E15.cz

Spojené státy darují Česku šest bojových vrtulníků a dva transportní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla v České televizi. Převod strojů potvrdila na twitteru ambasáda USA v Praze. Česko podle ní zaplatí pouze za transfer a modernizaci vrtulníků. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom za 14,6 miliardy korun. Armáda ČR tak bude mít 20 amerických strojů.

Na dodávce osmi strojů se Černochová dohodla při dubnové návštěvě USA. „Moje jednání v Pentagonu s panem ministrem Austinem, které bylo na jaře letošního roku, bylo úspěšné,“ uvedla v ČT. Na ministerstvo obrany podle ní nedávno přišel dopis, že americká strana věnuje Česku šest bojových vrtulníků a dva transportní.

Dohodu potvrdila večer na twitteru také americká ambasáda v Praze. Česko podle ní získá šest bitevních strojů AH-1Z a dva víceúčelové vrtulníky UH-1Y v rámci programu Excess Defense Articles. „Díky němu bude Česká republika platit pouze za modernizaci a transfer strojů,“ uvedla ambasáda.

Armáda ČR bude mít po ukončení dodávek 20 amerických strojů. Polovina z nich bude bitevních a polovina transportních.

Armáda nasadila proti ohni v Českém Švýcarsku silnější vrtulník Mi-17

Video se připravuje ...

Česká republika ze Spojených států kupuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. První kusy by měla armáda do výzbroje dostat příští rok, ve výzbroji nahradí bitevní stroje Mi-35/24. Cena zakázky je 14,6 miliardy korun bez DPH. Nákup stvrdil v listopadu 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Společnost Bell Textron zahájila výrobu prvního Viperu pro českou armádu letos v únoru.

Ministryně Černochová letos v červnu na letecké základně v Náměšti nad Oslavou zopakovala, že v budoucnu by pro českou armádu chtěla až 24 nových vrtulníků. Důležité je podle ní nastavit parametry tak, aby se mohly vyměnit i stroje, které slouží jako vrtulníky záchranářů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery