Stát: Pojišťovny šetří nezákonně | E15.cz

Stát: Pojišťovny šetří nezákonně

nemocnice - ilustrační foto
nemocnice - ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravotní pojišťovny přestaly od 1. ledna proplácet absorpční podložky, jež používají lidé trpící únikem moči. Nesouhlasí s tím pacienti, lékaři ani pečovatelé, a ministerstvo zdravotnictví to dokonce považuje za protiprávní. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) prý o tom rozhodla v rozporu s plány úřadu.

„Rozhodnutí zasáhne kolem 25 tisíc lidí, kteří patří převážně do nízkopříjmových skupin,“ uvádí prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

VZP se brání, že pacientům přispívá na plenkové kalhotky a to prý stačí. „Vyřazení absorpčních podložek je jen odstraněním duplicitní úhrady,“ argumentuje mluvčí VZP Jiří Rod pro server Týden.cz.

Pojišťovny tímto krokem ušetří zhruba 100 milionů korun ročně. V Česku trpí inkontinencí asi 60 procent seniorů a postižených. Pokud začnou používat místo podložek igelit nebo budou na noc nosit pleny, hrozí jim proleženiny a z nich plynoucí další komplikace. „Zákon ukládá pojišťovnám povinnost uhradit u těchto prostředků 75 procent ceny v nejlevnějším provedení,“ cituje normu ministerstvo.

Inkontinence: Možnosti léčby

Trápení močového ústrojí

Autor:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video