Stát se neumí dostat ze zajetí IT zakázek. Miliardy posílá stále stejným firmám

Státní úřady jsou obětí IT firem, většina peněz plyne opakovaně stejným firmám.

Státní úřady jsou obětí IT firem, většina peněz plyne opakovaně stejným firmám. Zdroj: Jiří Ryszavy

Petr Weikert
Diskuze (1)

Státní úřady jsou obětí IT firem. Více než polovina objemu zakázek z tohoto sektoru v za 8,5 miliardy korun ročně je zajištěna pro stále stejné společnosti. V pasti uvízlo třináct z patnácti ministerstev. Podle protikorupčních odborníků mohou právě tudy utíkat státu peníze.

Velkou analýzu státních IT zakázek zaměřenou na jejich „uzamčení“ (vendor lock-in), vypracovala datová společnost Datlab. Jak uvádí, nešlo jí o to firmy nebo tendry jakkoliv stigmatizovat nebo podezírat, ale prostými daty zjistit, jestli v tomto ranku funguje byznysově zdravé prostředí, kde se firmy v zakázkách střídají.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (1)

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 shrnují následující články:

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise